Zabieramy Was w podziemny świat. Tajemniczy, pociągający, z pozoru nieosiągalny. Spokojnie, nie trzeba być grotołazem by korzystać z ich urody. Niektóre z wyróżnionych jaskiń dostępne są również dla turystów. Zainteresowani? Bilety lotnicze w te rejony świata znajdziecie na stronie Centerfly.pl

7. Lechuguilla, USA: tajemnicza i niedostępna


Fot.: imgkid.com

Lechuguilla uznawana jest za jedną z najgłębszych jaskiń na świecie, a z pewnością jedną z najbardziej tajemniczych. Wiadomo, że leży na obszarze Parku Narodowego Carlsbad Caverns w pustynnym rejonie Chihuahua, a przy jej wejściu rosną agawy (Agave lechuguilla), którym zawdzięcza swoją nazwę. Jednak mało kto zna jej dokładne położenie. W trosce o zachowanie  pierwotnego charakteru groty, udostępniono ją wyłącznie dla badaczy. Wewnątrz czeka widowisko z licznymi formacjami skalnymi w roli głównej. Jej komory o fantazyjnych nazwach („Kandelabrowe cmentarzysko”, „Komnata kłujących kostek lodu”, czy „Zatoka lodowcowa”) tylko wzmagają fantazję!

6. Domica, Słowacja i Węgry: z wizytą u Flintstonów 

Jest najbardziej znaną jaskinią Parku Narodowego Słowacki Kras. Swoją popularność zawdzięcza bogatym kaskadom nacieków przypominającym bębny i tarcze, a także licznej populacji nietoperzy. Jaskinia jak z obrazka! Domica, dzięki znaleziskom z okresu neolitu, to także raj archeologów. Odnalezione skarby świadczą o obecności ludzi.

5. Waitomo Glowworm, Nowa Zelandia: magiczne świetliki

To prawdziwa staruszka! Jaskinia na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii liczy  ponad 30 milionów lat. Słynie przede wszystkim z populacji świecących… robaczków. Poczwarki muchówki Arachnocampa luminosa z rodziny grzybiarkowatych zwisają ze stropu, tworząc nietypowe, błyszczące dekoracje. Stworzenia świecą tak intensywnie, że bez problemu można odczytać godzinę z tarczy zegarka. Dwupoziomową jaskinię przemierza się kajakami.

4. Demianowska Jaskinia Lodowa, Słowacja: na dworze Królowej Śniegu


Fot.: slovakia.travel

Hans Christian Andersen pisząc "Królową Śniegu" musiał mieć przed oczami Demianowską Jaskinię Lodową. Jej monumentalne pomieszczenia wypełnia nagromadzony pod sklepieniem lód. Pod wpływem ciśnienia niektóre z jego warstw topnieją, inne ponownie zamarzają, tworząc w ten sposób lodowe rzeźby o abstrakcyjnych kształtach. Należy pamiętać o odpowiednim stroju, ponieważ temperatura wewnątrz jaskini nie przekracza 3 stopni Celsjusza.

3. Phong Nha, Wietnam: temat rzeka


Fot.: blueoceantravel.com.vn

Na terenie całego Parku Narodowego Phong Nha – Ke Bang w Wietnamie znajduje się około 65 km grot, ale to Phong Nha uchodzi za najpiękniejszą. Jest wyjątkowa – przepływa przez nią podziemna rzeka Nam Aki, która zaliczana jest do najdłuższych rzek podziemnych na świecie. Ten 14-kilometrowy potok, zamienia się na powierzchni w rzekę Son. W trakcie wycieczki łodziami mija się komnaty o nieprzypadkowych nazwach (np. Dwór Królewski) pełne malowniczych formacji skalnych.

2. Križna Jama, Słowenia: 22 krystalicznie czyste jeziora


Fot.: merlinandrebecca.blogspot.com

Križna Jama wyróżnia się krystalicznie czystą wodą w 22 podziemnych jeziorach. Wyprawa w głąb jaskini odbywa się pontonem, a specjalistyczny sprzęt oświetleniowy pozwala podziwiać widoki ukryte pod taflą wody. Za najpiękniejszą cześć jaskini uchodzi Kalvarija – komnata z fantazyjnymi naciekami. To tutaj jaskinia rozdziela się na dwa korytarze. Zwiedzanie Jamy uzależnione jest od pogody - po obfitych opadach deszczu poziom podziemnych jezior podnosi się, a woda w nich staje się mętna. Jaskinia znajduje się w malowniczym Słoweńskim Krasie.

1. Majlis Al Jinn, Oman: na spotkanie z dżinem


Fot.: hdwpapers.com

Jej nazwa oznacza „miejsce spotkań dżinów”. To druga pod względem wielkości komora jaskiniowa na świecie. Znajduje się w Omanie, około 100 kilometrów od stolicy kraju – Maskatu. Do wnętrza jaskini prowadzą trzy naturalne wejścia znajdujące się w jej suficie (można je dostrzec również na zdjęciach satelitarnych). Wysokość całej komory wynosi 120 metrów - w przeszłości urządzano tu nawet skoki spadochronowe! Gdy temperatura na powierzchni osiąga 40 stopni Celsjusza, we wnętrzu jaskini panuje przyjemny chłód, ok. 17 stopni Celsjusza.