Lubimy zaglądać w miejsca wciąż nieodkryte przez turystów. Brak tłumów to zawsze większy komfort zwiedzania. Wśród czeskich zamków prym wiodą Praski i Karlštejn – oba są dobrze znane większości podróżnych. Dziś zbaczamy jednak nieco z popularnej trasy i odkrywamy inne, wyjątkowe zarówno ze względu na swoją lokalizację, jak i historię zamki.

Pałac Jemniště

Podróż zaczynamy od Czech Środkowych. Na południe od Pragi (niespełna godzina jazdy samochodem) znajduje się barokowy pałac Jemniště. Wycieczka z przewodnikiem obejmuje zwiedzanie 9 sal, w tym oryginalnie urządzonych wnętrz, i kaplicy św. Józefa. Goście mogą również obejrzeć zbiory rodu Sternergów. Co ciekawe, ich potomkowie nadal tu mieszkają.

Jak urozmaicić zwiedzanie? Turyści mogą przenocować w jednym z zamkowych apartamentów. Na gości czeka również urokliwa kawiarnia. Przy dobrej pogodzie, warto pomyśleć o pikniku w przyzamkowym parku. Wówczas kosz piknikowy należy zamówić z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem.

Pałac Mnichovo Hradiště

Jedziemy w kierunku Gór Izerskich na pogranicze Czech Środkowych i Północnych. Pozostajemy jednak w barkowej estetyce. Zespół pałacowy Mnichovo Hradiště składa się między innymi z teatru, biblioteki czy grobowca Albrechta Wallensteina, który wsławił się w wojnie trzydziestoletniej.

Oryginalne barkowe zdobienia działają na wyobraźnię. Podczas zwiedzania nie sposób nie poczuć XVIII-wiecznej atmosfery. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest pałacowa galeria obrazów – perełka nie tylko dla miłośników historii i sztuki.

Zamek Jezeří

Zamek Jezeří był pierwszym czeskim zabytkiem wpisanym na listę siedmiu najbardziej zagrożonych zabytków Europy. Wystarczy szybkie spojrzenie wstecz, aby zrozumieć, że historia nie była łaskawa dla tego miejsca. Szczególnie burzliwy był XX w., kiedy zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ci niestety nie dbali o niego należycie. Na dodatek tuż przy wejściu stanęła kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego.

Na szczęście wiele wskazuje na to, że Zamek Jezeří najgorszy okres ma już za sobą. I bardzo dobrze! W końcu to niegdysiejsza perła Rudaw. Turyści mogą zwiedzać nie tylko zamkowe wnętrza, ale też wspomnianą kopalnię – to unikatowe połączenie. Radzimy jednak się pospieszyć. W przyszłości kopalnię zastąpi jedno z największych jezior w Republice Czeskiej.

Zamek Grabštejn

Zamek Grabštejn również ma długą i bogatą historię. Pierwsze wzmianki ze źródeł pochodzą z XVIII w. Na przestrzeni lat kompleks został przebudowany w renesansową rezydencję i w takim stylu zachował się do dziś. Goście mają do wyboru dwie interesujące trasy zwiedzania.

Przed zaplanowaniem przyjazdu na zamek warto zajrzeć w kalendarz wydarzeń. Miejsce to znane jest z wielu imprez kulturalnych, w tym Letnich Igrzysk, Targów Rzemiosła czy Świąt Bożego Narodzenia Grabštejn. To świetna okazja, żeby nie tylko obejrzeć zamek, ale również posmakować (dosłownie) historii.

Pałac Zákupy

Urlop w Czeskim Raju polecamy urozmaicić zwiedzaniem pałacu Zákupy. Tam na gości czekają oryginalne zbiory wyposażenia salonów cesarskich z połowy XIX wieku, w tym karnisze, zasłony, meble czy nawet blisko 200-letnie tapety papierowe.

Dodajmy też, że w pałacu Zákupy chętnie wypoczywał latem austriacki cesarz i czeski król Ferdynand Dobrotliwy. Apartamenty cesarskiej pary są udostępnione dla zwiedzających. Na szczególną uwagę zasługuje wspólna sypialnia cesarza i cesarzowej. Za czasów panowania Ferdynanda Dobrotliwego małżonkowie bardzo rzadko dzielili sypialnię. Możemy więc domyślać się, że parę łączyło wyjątkowe uczucie.

Zamek Kámen

Zwiedzanie zamku Kámen to propozycja nie tylko dla miłośników historii, ale też fanów jednośladów, którzy kochają zapach benzyny. Dlaczego? W zamku znajduje się Muzeum Starych Motocykli. Trzonem wystawy są pojazdy marki Jawa i ČZ z przedwojennej i powojennej produkcji. Oczywiście nie brakuje też maszyn innych marek. Najcenniejsze eksponaty to: motocykl na wyścigi kolarskie z 1910 roku, który był zbudowany zupełnie amatorsko, oraz dwucylindrowy Walter z 1913 roku.

Co z resztą zamku? Podczas wycieczki po wnętrzach mieszkalnych będziemy mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie arystokratów w XIX w. i XX w. Dopełnieniem zwiedzania jest ekspozycja historyczna w Starym Pałacu.

Pałac Slavkov niedaleko Brna

Przenosimy na Morawy Południowe w okolice Brna. Pasjonaci historii pewnie pamiętają, że właśnie tu rozegrała się bitwa pod Austerlitz. Współcześnie miejsce to kojarzy się nie tylko z Pomnikiem Pokoju, ale też pałacem Slavkov – jedną z najstarszych rezydencji szlacheckich na Morawach.

W takim miejscu trudno uciec przed historią. Goście odwiedzający pałac mogą wejść do słynnej owalnej Sali Historycznej, gdzie podpisano zawieszenie broni między Austrią i Francją po okresie wojen napoleońskich.

Pałac Čechy pod Kosířem i Muzeum Powozów

Również na Morawach, niedaleko Ołomuńca, znajduje się Pałac Čechy pod Kosířem. Turyści stosunkowo od niedawna mogą odkrywać jego wnętrza, a jest co zwiedzać. Na gości czeka też cenny park o powierzchni 21 ha.

To nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na podróżnych. Będąc w okolicy, warto zajrzeć również do Muzeum Powozów. To jedna z największych tego typu placówek w Europie Środkowej. Wystawa obejmuje 38 powozów z lat 1750 - 1920. Prawdziwą perełką kolekcji jest kareta Zlatá karosa wyprodukowana we Francji w XVIII w.

Plumlov

Zamkowy szlak Moraw zwieńcza kompleks w miejscowości Plumlov. Według pierwotnych założeń z XVII w. zamek miał się składać z trzech kondygnacji i kilku skrzydeł – finalnie wybudowano tylko jedno. W XIX. w. część wnętrz zaaranżowano na sąd rejonowy i urząd skarbowy. Pozostałe zamieszkali urzędnicy.

Co prawda zamek nie jest ogromny, ale w odróżnieniu od innych, w Plumlovie można zajrzeć niemal wszędzie. Nawet do piwnic i na strych. Najpierw plan zwiedzania należy jednak ustalić z przewodnikiem.

Jak sami widzimy, Czechy zamkami stoją, a wiele z nich nadal czeka na odkrycie. Cześć kompleksów oferuje również dodatkowe atrakcje. Urlopy z historią w tle są jeszcze bardziej pasjonujące, niż mogło nam się wydawać.Więcej informacji turystycznych o Czechach w języku polskim: https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Artykuł powstał we współpracy z CzechTourism #VisitCzechRepublic