To, że niektóre prehistoryczne gady oprócz łusek mogły mieć pióra, wiemy nie od dziś. Paleontolodzy odkryli już ponad 40 rodzajów dinozaurów, które miały upierzenie. To między innymi Deinonych, rodzaj niewielkiego teropoda, który żył we wczesnej kredzie oraz Protarcheopteryx z grupy owiraptozaurów. Podobnie jest z pterozaurami. Jednak do tej pory badacze nie byli pewni, kiedy pojawiły się pierwsze gatunki tych latających gadów, które były opierzone.

Identyfikacja piór w skamielinach to duże wyzwanie paleontologiczne

Problem z identyfikacją piór w skamieniałościach jest taki, że bardzo łatwo pomylić je z pozostałościami po rozkładających się włóknach kolagenowych w skórze gadów. Dlatego też paleontolodzy już od lat spierają się, czy pterozaury mogły być stworzeniami upierzonymi, czy nie.

Najnowsze badania, które zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Nature", mogą rzucić nowe światło na naszą wiedzę o upierzeniu pterozaurów i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości.

Tupandactylus imperator może być najstarszym pterozaurem, który wykształcił pióra

W najnowszych badaniach paleontolodzy wzięli na tapet skamieniałość tupandaktyla (Tupandactylus imperator), którą odnaleziono w skale wapiennej w północno-wschodniej Brazylii. To rodzaj pterozaura z rodziny tapeżar. Charakteryzował go pokaźny grzebień na głowie.

Analiza skamieniałości wykazała, że mógł mieć ok. metra długości, a rozpiętość skrzydeł wynosiła nawet 5 metrów. Teraz okazuje się, że naukowcy wśród szczątków organicznych odkryli ślady piór. – Muszę przyznać, że nie spodziewaliśmy się, że odkryjemy coś takiego – mówi Aude Cincotta, paleontolożka z University College Cork w Irlandii.

– Pióra, które odkryliśmy, raz na zawsze kończą debatę o tym, czy pterozaury były upierzone, czy nie. Wyraźnie widać ich ślady, które są praktycznie na całej długości ciała zwierzęcia. Dokładnie tak, jak u współczesnych ptaków – dodaje uczona. Dotychczas naukowcy byli zgodni co do tego, że pterozaury pokrywały włókna, które jedynie przypominały upierzenie.

Upierzenie tupandaktyla było niezwykle barwne

Naukowcy podejrzewają, że istnieją dwa scenariusze ewolucji piór. Pierwszy zakłada, że pterozaury odziedziczyły pióra po awemetatarsalach. To klad archozaurów, który łączy zarówno dinozaury, jak i gady latające. Możliwe jest również, że ta cecha wyewoluowała niezależnie wśród różnych gatunków prehistorycznych stworzeń.

Na podstawie badań metodą mikroskopii elektronowej, badacze w strukturach piór odkryli obecność licznych melanosomów. To ciałka wchodzące w skład melanocytów - komórek, które produkują melaninę. Oznacza to, że T. imperator prawdopodobnie mógł mieć niezwykle barwne upierzenie, szczególnie na swoim ogromnym grzebieniu.

Uczeni sugerują, że taka różnorodność kolorów mogła być swoistym narzędziem do identyfikacji poszczególnych osobników. Dodatkowo ciekawa kolorystyka piór samców wpływała na ich atrakcyjność w okresie godowym.

Pterozaury żyły razem z dinozaurami od ok. 230 do 66 milionów lat temu. Badania paleontologiczne wykazały, że były pierwszymi latającymi kręgowcami i największymi latającymi stworzeniami, których skamieniałości odnaleźliśmy. W sumie naukowcom udało się odkryć ok. 120 gatunków i 60 rodzajów pterozaurów.

Źródło: Nature.