Zaprojektowane przez nagradzaną firmę architektoniczną Shigeru Ban Architects, dwa nowe zestawy przezroczystych toalet zostały zainstalowane w dwóch parkach w Shibuya – Yoyogi Fukamachi Mini Park i Haru-no-Ogawa Community Park. 

Fot. Satoshi Nagare/The Nippon Foundation

"Są dwie rzeczy, o które się martwimy, wchodząc do publicznej toalety, szczególnie znajdującej się w parku" –  mówi oświadczenie na oficjalnej stronie projektu Tokyotoilet.jp. – "Pierwsza to czystość, a druga –  to, czy ktoś jest w środku."
 

Projekt firmy Shigeru Ban Architects rozwiązuje te dwa problemy za jednym zamachem, oferując toaletę ze szklanymi ścianami, która pozwala na obejrzenie jej stanu z zewnątrz. Oczywiście, kiedy człowiek wchodzi do toalety i zamyka za sobą drzwi, ściany stają się nieprzejrzyste, by zapewnić prywatność. "To pozwala użytkownikom sprawdzić czystość i czy ktoś korzysta z toalety już z zewnątrz" – mówi oświadczenie – "A w nocy obiekt oświetla park jak piękna latarnia".

Częścią dreszczyku emocji jest to, że po wejściu do środka nie wiadomo, czy szkło aby na pewno robi się nieprzezroczyste, czy też nie. Ściany między pomieszczeniami mają zainstalowane lustra, co dodatkowo potęguje dziwne uczucie bycia wystawionym na widok publiczny. Oznacza to, że niezwykle ważne jest, aby pamiętać o zabezpieczeniu zamka drzwi, który znajduje się znacznie poniżej klamki. W obu obiektach parkowych znajduje się toaleta damska, toaleta męska i toaleta wielofunkcyjna.

Nadchodzi więcej dizajnerskich toalet

Wspomniane dwa nowe obiekty są częścią nowo uruchomionego projektu Tokio Toilet Project,  który chce na nowo zdefiniować ideę publicznych toalet. Założony przez Nippon Foundation, która jest prywatną organizacją charytatywną, koncentrującą się na społecznych innowacjach, Tokyo Toilet Project współpracuje z największymi nazwiskami z branży architektonicznej i kreatywne, by wspólnie stworzyć 17 nowych toalet publicznych w okolicach Shibuya.


"Korzystanie z publicznych toalet w Japonii jest ograniczone ze względu na stereotypy, że są one ciemne, brudne, śmierdzące i przerażające. Aby rozwiać te błędne przekonania, fundacja we współpracy z władzami miasta postanowiła wyremontować 17 publicznych toalet znajdujących się w Shibuya w Tokio" –  mówi komunikat prasowy Nippon Foundation – "Te toalety są projektowane przez 16 wiodących twórców, którzy będą używać zaawansowanych rozwiązań, aby były one dostępne dla każdego, bez względu na płeć, wiek czy niepełnosprawność – w celu pokazania możliwości zintegrowanego społeczeństwa". 


Do tej pory otwarto pięć takich obiektów, w tym dwie przezroczyste toalety.

Pozostałe trzy obiekty to "Nowoczesna Kawaja (chata rzeczna)" autorstwa wielokrotnie nagradzanego Masamichi Katayama i jego pracowni projektowania wnętrz Wonderwall Inc. Projekt składa się z 15 losowo rozmieszczonych betonowych ścian, inspirowanych tradycyjnym dizajnem nadrzecznej chaty toaletowej.

Nowoczesna Kawaja, fot. Satoshi Nagare/The Nippon Foundation
 

Fumihiko Maki, inny wyróżniony nagrodą Pritzkera architekt, stworzył projekt toalety, która mieści się na placu zabaw dla dzieci, znanym jako "Park Ośmiornicy”.
 

Toaleta publiczna przy placu zabaw w “Parku Ośmiornicy”, fot. Satoshi Nagare/The Nippon Foundation


Projektant Nao Tamura stworzył zaś inspirowaną przez Origata (tradycyjne japońskie opakowanie dekoracyjne) toaletę, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat społeczności LGBTQ+.

Toaleta nawiązująca do Origata, fot. Satoshi Nagare/The Nippon Foundation
 

W okresie od 31 sierpnia do lata 2021 r. pojawi się kolejnych dwanaście toalet publicznych. Wszystkie obiekty zostaną zbudowane przez Daiwa House Group, największego dewelopera w Japonii, z wyposażeniem od znanego japońskiego producenta toalet TOTO Ltd.