Holendrzy nieustannie od lat dzierżą tytuł „najwyższego narodu na świecie”, mimo że z roku na rok stają się coraz niżsi. Z opublikowanych przez Holenderski Urząd Statystycznych danych wynika, że przeciętny 19-letni mieszkaniec Niderlandów mierzy ok. 182,9 cm wzrostu, a jego rówieśniczka – 169,3 cm.

Badania Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) potwierdziły, że młode pokolenie Holendrów jest niższe od osób, które przyszły na świat w 1980 r. Dokładnie o 1 centymetr w przypadku mężczyzn i 1,4 cm w przypadku kobiet.

Co ciekawe, urzędnicy zanotowali, że „spadek wzrostu jest widoczny również w pokoleniach, w których oboje rodzice urodzili się w Holandii, oraz w pokoleniach, w których wszyscy czterej dziadkowie urodzili się w Holandii”. Zdaniem specjalistów, wpływ na spadek średniego wzrostu Holendrów mógł mieć kryzys gospodarczy z 2007 roku, który wywołał nierówności społeczne lub zmiany nawyków żywnościowych

W zestawieniu najwyższych nacji globu, tuż za Holendrami, plasują się Czarnogórcy, Estończycy, Duńczycy i Belgowie. Z kolei za niezbyt wysokich uważa się obywateli Indonezji, Boliwii, Filipin, Wietnamu i Nepalu. Z tego ostatniego państwa pochodzi najniższy człowiek świata

Ile wzrostu ma najniższy człowiek świata? 

Pochodzący z Nepalu Chandra Bahadur Dangi to najniższy człowiek świata w historii. Mężczyzna urodził się 30 listopada 1939 roku i większość swojego życia spędził w oddalonej o 400 km na zachód od stolicy kraju, Katmandu, górskiej wiosce Rhimkholi. Mieszkał tam ze swoim licznym rodzeństwem. Przez lata zajmował się tkaniem tradycyjnych nepalskich strojów i nic nie zapowiadało, by miało się to zamienić. 

W 2012 roku nazwisko Nepalczyka niespodziewanie trafiło Księgi Rekordów Guinnessa. Chandra Bahadur Dangi został oficjalnie uznany za najniższego dorosłego człowieka na Ziemi. Przeprowadzone wówczas pomiary wykazały, że mierzy on zaledwie 54,6 cm przy wadze 14,5 kilograma. Dla porównania, wzrost 2-miesięcznego dziecka oscyluje w granicach 50–60 cm. 

Chandra Bahadur Dangi zdetronizował Gula Mohammeda z Indii, który miał 57 cm wzrostu. Świeżo upieczony rekordzista z dnia na dzień stał się wielką gwiazdą w swoim kraju, a o jego wzroście rozpisywały się media na całym świecie. 

– Bardzo się cieszę, że zostałem uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa i że moje nazwisko zostanie zapisane w księdze. To wielka sprawa dla mojej rodziny, mojej wioski i mojego kraju. Jestem bardzo szczęśliwy – przyznał najniższych człowiek świata tuż po wpisaniu do słynnej księgi. 

Chandra Bahadur Dangi / Fot. Peter Macdiarmid/Getty Images

– Miałem zaszczyt przyjąć zaproszenie pana Dangi do Kathmandu w 2012 roku, aby nadzorować jego oficjalne pomiary. To tam stanęliśmy przed światową prasą i ogłosiliśmy, że jest nie tylko najniższym żyjącym człowiekiem, ale także najniższym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek mierzono w 60-letniej historii Księgi Rekordów Guinnessa – wspomina Craig Glenday, redaktor naczelny Księgi Rekordów Guinnessa. 

I dodaje: – Jego życie zmieniło się niezmiernie po potwierdzeniu jego rekordu. Został obsypany prezentami i zaproszeniami za granicę, natychmiast stał się światową gwiazdą. Z łatwością poradził sobie z medialnym szaleństwem. Chociaż cieszył się z pochwał i uznania, rozumiał również, co oznacza dla wszystkich w Nepalu świętowanie tego kultowego rekordu.

Chandra Bahadur Dangi, w przeciwieństwie do innych osób cierpiących na achondroplazję, dożył sędziwego wieku. Nepalski rekordzista zmarł 3 września 2015 r. na polinezyjskiej wyspie Samoa w wyniku powikłań po zapaleniu płuc. Miał 75 lat.

W 2014 roku Chandra Bahadur Dangi spotkał się w Londynie z najwyższym człowiekiem świata, Sultanem Kösen, mierzącym 251 cm / Fot. Peter Macdiarmid/Getty Images

Rok przed śmiercią Nepalczyk spotkał się w Londynie z najwyższym człowiekiem świata, Sultanem Kösen. Turek, którego nazwisko także wpisane jest do Księgi Rekordów Guinnessa, mierzy 251 centymetrów wzrostu, czyli 4,5 raza więcej niż Dangi. 

– Wiadomość o śmierci Chandry głęboko mnie zasmuca. Niech mój kolega rekordzista świata spoczywa w pokoju – powiedział Sultan Kösen po tym, jak dowiedział się o śmierci najniższego człowieka globu.  

Najniższa kobieta świata

W 2011 roku za najniższą kobietę na świecie uznana została Hinduska Jyoti Kisange Amge. Mieszkanka położonego w środkowych Indiach miasta Nagpur w chwili wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa mierzyła 62,8 cm i ważyła zaledwie 5,25 kg. 

Mimo niskiego wzrostu, 30-latka nie rezygnuje ze swoich marzeń i spełnia się na różnych polach. W 2014 r. wystąpiła w czwartym sezonie popularnego amerykańskiego serialu „American Horror Story”, wcielając się w drugoplanową postać Ma Petite. 

Źródło: guinnessworldrecords.com.