Lina Medina (nie ma informacji, czy kobieta nadal żyje) to najmłodsza matka na świecie. Jej historią żyły media z całego globu. Peruwianka wiosną 1939 roku powitała swoje pierwsze dziecko. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miała wtedy zaledwie pięć lat.

Po upływie ponad ośmiu dekad sprawa wciąż budzi spore zainteresowanie dziennikarzy, a także rodzi wiele niepokojących pytań i wątpliwości. Jak właściwie do tego doszło, że 5-latka została mamą, a ojciec dziecka po dziś dzień jest nieznany? 

Ile lat miała najmłodsza matka na świecie?

Lina Medina, która została okrzyknięta najmłodszą matką w historii medycyny, w chwili narodzin syna miała dokładnie 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni. Chłopiec o imieniu Gerardo (na cześć lekarza prowadzącego) przyszedł na świat 14 maja 1939 roku w wyniku cesarskiego cięcia. Zaledwie miesiąc po tym, jak lekarze potwierdzili ciążę, czyli stan błogosławiony u młodej Peruwianki. 

Lina Medina urodziła się 27 września 1933 r. jako jedna z dziewięciorga dzieci Victorii Losey i Tiburelo Medina. Pochodziła z Ticrapo w Peru. Pierwszy stanem zdrowia dziewczynki zainteresował się jej ojciec, który zaprowadził córkę do lokalnego szamana. Na miejscu stwierdzono, że 5-latka ma guza i pilnie potrzebuje fachowej pomocy medycznej. W pobliskiej klinice okazało się jednak – ku ogromnemu zdziwieniu wszystkich – że Lina jest w zaawansowanej ciąży

Najmłodsza matka na świecie trafiła pod opiekę doktora Gerardo Lozady w połowie kwietnia, a już w maju nastąpiło szczęśliwe rozwiązanie. Oznacza to, że dziewczynka zaszła w ciążę, mając zaledwie 4 lata i 10 miesięcy

Nad przebiegiem porodu czuwali również dr Rolando Colareta i dr Busalleu. Chłopiec w chwili narodzin ważył 2,7 kg. Gerardo dowiedział się, że jego Lina jest jego mamą, a nie siostrą, dopiero w wieku 10 lat. Wcześniej opiekę nad nim sprawili rodzice nieletniej. Syn Mediny zmarł w 1979 r. w wieku 40 lat na skutek rzadkiej choroby szpiku kostnego. 

Lina Medina z synem / Fot. Archiwum

Kto był ojcem dziecka Liny Mediny?

Wszystkie dowody wskazują na to, że Lina Medina padła ofiarą gwałtu. Domniemywa się, że sprawcą i ojcem dziecka był wujek lub jeden z braci nieletniej. Oskarżony w sprawie został także jej ojciec, Tiburelo Medina, który trafił za kraty. Ostatecznie został uniewinniony i wypuszczony na wolność, a sprawę umorzono. 

Najmłodsza matka świata nigdy nie odniosła się do traumatycznych wydarzeń z czasów dzieciństwa. W 2002 roku odmówiła wywiadu agencji Reuters – podaje Wikipedia. 

Lina Medina w wieku 33 lat / Fot. Bettmann/Contributor/Getty Images

Mimo trudnej przeszłości i śmierci syna, Lina Medina ułożyła sobie życie na nowo. Wyszła za mąż, a owocem tego związku był drugi syn, który przyszedł na świat w 1972 roku. Kobieta pracowała jako sekretarka w tej samej klinice, gdzie odbierano jej pierwszy poród.

W 2002 roku światło dzienne ujrzała książka autorstwa Jose Sandovala, poświęcona historii najmłodszej matki na Ziemi. Czytamy w niej między innymi, że nieletnie rodzicielki, takie jak Lina Medina, są w Peru skazane na ubóstwo. Tymczasem „w każdym innym kraju byłyby przedmiotem szczególnej troski”. 

Jak 5-latka zaszła w ciążę?

Jak to możliwe, że 5-latka zaszła w ciążę? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu z nas. Lina Medina najprawdopodobniej cierpiała na syndrom przedwczesnego dojrzewania, który dotyczy dziewczynek przed 8. rokiem życia i chłopców przed 9. rokiem życia.

Objawy to między innymi powiększone gruczoły piersiowe czy owłosienie łonowe i pod pachami. Niektóre źródła podają, że Peruwianka zaczęła regularnie miesiączkować, zanim skończyła trzy lata. Pierwsze krwawienie miało pojawić się już w ósmym miesiącu życia. 

Przypomnijmy, że za najstarszą matkę na świecie uznawana jest Dawn Brooke, która urodziła syna – w wyniku naturalnego poczęcia – mając 59 lat. Natomiast Hiszpanka María del Carmen Bousada de Lara, dzięki metodzie in vitro, została mamą w wieku 67 lat. Ciekawa jest także historia nieznanej z imienia rosyjskiej chłopki, która dzierży tytuł „najbardziej płodnej matki świata”. Kobieta dała życie 69 (!) dzieciom.