National Geographic od lat kojarzy się z działaniami na rzecz środowiska i dzikiej przyrody, ale też pięknymi fotografiami dokumentującymi ważne procesy i przemiany w naszym naturalnym otoczeniu. Fotografowie współpracujący z NG często jako jedni z nielicznych mają okazję docierać do miejsc, gdzie dzika przyroda wciąż pozostaje nietknięta przez człowieka lub tam, gdzie relacje między ludźmi i zwierzętami są niepokojąco zachwiane. 

ZOBACZ GALERIĘ >>>

Redaktorzy National Geographic spośród wszystkich zdjęć zwierząt, wykonanych w 2020 roku postanowili wybrać te, które ich zdaniem są najlepsze. W rankingu Best Animal Photo 2020 znalazło się 26 fotografii. 

 

– Wiele z wybranych zdjęć przedstawia gatunki rzadko spotykane, na przykład niektóre owady z fotografii Liittschwagera. Rzucenie światła na mało znane historie o zwierzętach może pomóc nam, ludziom, lepiej współistnieć z nimi i zrozumieć, że nasze działania mogą wpływać na nie w pozytywny i negatywny sposób – mówi redaktorka Ally Moreo, która przygotowała listę.

Wiele fotografii pokazuje ludzi, którzy poświęcają swoje życie pomaganiu zwierzętom. Inne zdjęcia  rzucają światło na złożone i często kontrowersyjne relacje między ludźmi a trzymanymi w niewoli zwierzętami. Chociaż większość tych ujęć została zrobiona przed pandemią COVID-19, niektóre wykonano w ciągu ostatnich kilku miesięcy - w kontrolowanych warunkach lub z bezpiecznej odległości. 

Pandemia wpłynęła na możliwość fotografów National Geographic do podróżowania. To zachęciło Jaspera Doesta do znalezienia nowego projektu fotograficznego. Podczas kwarantanny w swoim domu w Holandii skierował obiektyw na parę gołębi, które najpierw zaczęły odwiedzać jego balkon, a potem zapuszczały się dalej: do domu, na kanapę w salonie, a nawet do domku dla lalek jego dzieci. Doest pisze, że codzienne wizyty ptaków przypominały mu o rzeczywistości, że „nie jesteśmy sami na tej planecie” i musimy dzielić się nią ze wszystkimi żywymi istotami.

Pozostałe wybrane zdjęcia oraz stojące za nimi historie znajdziecie tutaj: NationalGeographic.com: These are our best animal photos of 2020