Atrakcje Małopolski można wymieniać niemal bez końca. Już sama niezwykle bogata tradycja historyczna i kulturowa przyciąga turystów niczym magnes, a do tego należy jeszcze doliczyć słynne na całym świecie zabytki, niesamowite krajobrazy i najwyższe góry w kraju. Wszystko to sprawia, że ten magiczny obszar jest mocnym kandydatem do miana najatrakcyjniejszego województwa w Polsce. Jedyne, czego brakuje Małopolsce, to dostęp do morza, ale bez obaw - będąc na miejscu, bez trudu znajdziemy obszary, w których odpoczniemy od palącego słońca i zaznamy nieco ochłody. Zapraszamy na wycieczkę szlakiem najpiękniejszych jezior w Małopolsce.

Jezioro Rożnowskie

Zaczynamy od największego zbiornika zaporowego w województwie małopolskim. Jezioro Rożnowskie, położone między Kurowem i Rożnowem, powstało w następstwie spiętrzenia wód Dunajca, w obszarze Podgórza Rożnowskiego. Jego długość to 22 km, a powierzchnia - 16 km kw. Głębokość zbiornika to natomiast 35 m. 

Tym, co w pierwszej kolejności rzuci się w oczy po przybyciu na miejsce, jest zróżnicowana linia brzegowa. Nad jeziorem nie brakuje piaszczystych plaż, ale z łatwością znajdziemy też obszary zalesione, rzucające przyjemnie chłodny cień. Nic do życzenia nie pozostawia infrastruktura turystyczna, składająca się z pól kempingowych i namiotowych oraz ośrodków letniskowych. Działają tam przystanie jachtowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a zaplecze gastronomiczne jest dobrze rozwinięte.

Zastrzeżeń nie budzi też czystość Jeziora Rożnowskiego. To zasługa oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu, która znacząco poprawiła stan wody w zbiorniku. 

Jezioro Czchowskie

Nasza kolejna propozycja to Jezioro Czchowskie (położone powyżej wsi Tropie), będące elementem zespołu zbiorników wodnych Rożnów-Czchów. Zbiornik powstały w wyniku spiętrzenia Dunajca na zaporze w Czchowie nie jest tak okazały, jak poprzednia pozycja na naszej liście (jego maksymalna głębokość to 9,5 m, a powierzchnia - ok. 3,5 km kw.), za to oferuje coś, czego próżno szukać nad Jeziorem Rożnowskim - spokój

Łodzi i motorówek jest tam niewiele, a na miejscu działa tylko jedna wypożyczalnia sprzętu wodnego. Plaże nie są zbyt tłumnie oblegane, a zapuszczając się poza wyznaczone obszary wypoczynkowe, z łatwością znajdziemy miejsca, do których nie docierają miejscowi i przyjezdni. Wszystko to sprawia, że Jezioro Czchowskie jest idealną propozycją dla osób chcących uciec od wrzawy i hałasu. 

Malownicze okolice jeziora zachęcają do wycieczek (infrastruktura składająca się ze szlaków spacerowych i rowerowych jest tam doskonale rozwinięta), tym bardziej, że w pobliżu zbiornika znajdziemy wiele interesujących atrakcji. Kościół i pustelnia św. Świerada, ruiny XIV-wiecznego zamku, baszta w Czchowie zapewniająca widok na Dolinę Dunajca - to ledwie kilka pozycji z długiej listy przykładów.

Jezioro Czorsztyńskie

Szukasz wyjątkowo malowniczego jeziora w Małopolsce? Zatem nasz kolejna propozycja z całą pewnością przypadnie ci do gustu. Zbiornik powstał w następstwie budowy zapory wodnej w Niedzicy. Legitymuje się głębokością na maksymalnym poziomie 49 m, długością wynoszącą 9 km, średnią szerokością 1,3 km i powierzchnią wynoszącą ok. 10,5 km kw. 

Już samo położenie jeziora jest atrakcją samą w sobie. Z jego brzegu rozpościera się zachwycający widok na dwa wspaniałe parki narodowe - Gorczański i Pieniński. Na piękno tamtejszej przyrody, po prostu nie można pozostać obojętnym.

W obszarze Jeziora Czorsztyńskiego działa kilka przystani jachtowych i wypożyczalni sprzętu wodnego. Świetnie rozwinięta baza kempingowa składa się z hoteli, ośrodków kempingowych i pól namiotowych. Na miejscu działa wiele restauracji, kawiarni i barów. Poza tętniącymi życiem plażami, znajdziemy tam też ciche zakątki, w tym miejsca wyznaczone do wędkowania. W skrócie - dla każdego coś dobrego.

Turyści, których zmęczą wodne atrakcje, mogą udać się na pieszą lub rowerową wycieczkę pozwalającą poznać walory okolicy jeziora. W pobliżu można znaleźć ruiny zamku w Czorsztynie i zamek w Niedzicy. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni spacerem po ścieżkach wyznaczonych na terenie dwóch sąsiadujących ze zbiornikiem parków narodowych. 

Jezioro Klimkowskie

W otoczeniu malowniczych szczytów Beskidu Niskiego rozpościera się niezbyt okazałe, za to niezwykle piękne Jezioro Klimkowskie. Zbiornik powstał w wyniku spiętrzenia Ropy - dopływu Wisłoki. Długość jeziora to 6 km, średnia szerokość - 500 m, powierzchnia - ok. 3,1 km kw., a maksymalna głębokość - 31 m.

Najtłumniej odwiedzany jest południowo zachodni brzeg jeziora - niski i dość regularny. Linia północno-wschodnia jest znacznie bardziej urozmaicona. Nie brakuje tam ustronnych zatoczek, a zejście do wody jest dość strome. 

Infrastruktura turystyczna jest nieźle rozwinięta. Na miejscu znajdziemy wypożyczalnie sprzętu wodnego, kilka lokali gastronomicznych, a baza noclegowa składa się przede wszystkim z domków letniskowych. Co warto podkreślić, Jezioro Klimkowskie zostało objęte strefą ciszy, co oznacza, że nie uświadczymy tam sprzętu motorowodnego. Wszystko to stwarza niezwykle dogodne warunki do przyjemnego, relaksującego wypoczynku.

W okolicy zbiornika wyznaczono dwie trasy turystyczne. Pierwsza, przebiegająca nad zaporą, łączy Klimkówek z Łosiami i ma charakter widokowo-przyrodniczy. Druga trasa została wytyczona wzdłuż zachodniej linii brzegowej jeziora i została poświęcona ptactwu bytującemu w obszarze Beskidu Niskiego. Jeżeli znudzi nas odpoczynek na plaży, warto udać się na pieszą wędrówkę, choćby ze względu na fantastyczne krajobrazy, jakie zapewnia ten malowniczy obszar.