Villa Les Cedres położona jest na południu Francji. Sam budynek ma 14 pokoi, w tym aż 10 sypialni, basen, kręgielnię, bibliotekę, salę kinową i balową, a nawet kaplicę. Do willi przylega spory teren zielony, a cała posiadłość ma łączną powierzchnię 14 hektarów. Znajduje się tu także stajnia, w której może pomieścić się 30 koni.

Willa została sprzedana w sierpniu ubiegłego roku, jednak dopiero teraz ujawniono, kto jest nowym nabywcą. Rezydencja, okrzyknięta najdroższym domem na świecie, została kupiona przez ukraińskiego miliardera Rinata Achmetowa.

Achmetow jest założycielem System Capital Management JSC, największego konglomeratu przemysłowego na Ukrainie. Od lat zajmuje pierwsze miejsce na liście najbogatszych mieszkańców Ukrainy, ajego majątek szacuje się na 6,1 mld dolarów.

Za willę zapłacił – zgodnie z doniesieniami Bloomberga – 200 mln euro. To i tak o wiele mniej, niż szacowana rynkowa wartość posiadłości, która dwa lata temu została wyceniona na 350 mln euro.

Willa została wystawiona na sprzedaż w 2017 roku i wtedy też zrobiło się o niej głośno. Rezydencja w latach 1904-1924 należała do króla Belgii – Leopolda II. Później trafiła w posiadanie rodziny Marnier-Lapostolle. Ostatnim właścicielem było konsorcjum Davide Campari-Milano, zajmujące się produkcją alkoholi.

Jak poinformowała firma Achmetowa, zakup willi to „inwestycja długoterminowa”.

Katarzyna Grzelak