Najdłuższa jaskinia na świecie znajduje się w USA. A dokładniej – w środkowej części stanu Kentucky, ok. 160 km na południe od Louisville. To Jaskinia Mamucia (Mammoth Cave), położona na terenie parku narodowego o tej samej nazwie.

Jaskinia ta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest też jednym z parków ciemnego nieba. Czyli miejscem umożliwiającym obserwacje astronomiczne niezakłócane przez sztuczne światło.

Najdłuższa jaskinia na świecie mierzy 686 km

Jakiś czas temu świat obiegła wiadomość, że najdłuższa na świecie Jaskinia Mamucia jest jeszcze dłuższa. Po wytyczeniu dodatkowych 13 km rekordowy system podziemnych korytarzy mierzy teraz 686 km. To mniej więcej tyle, co cała Polska mierzona wszerz na linii wschód-zachód. Druga na liście najdłuższych jaskiń na świecie, meksykańska Sac Actun, ma „tylko” 376 km.

W mapowanie jaskini zaangażowali się wolontariusze z Cave Research Foundation (CRF) oraz Koalicji Central Kentucky Krast. – Takie wyprawy pod ziemię są długie i żmudne. Badacze muszą się wspinać, również na ścianach pionowych, oraz przeciskać przez wąskie szczeliny. Dodatkowe utrudnienie stanowią woda i błoto – tłumaczy Karen Willmes, kierowniczka projektu w oficjalnym oświadczeniu.

Jak odkrywano Jaskinię Mamucią

To nie pierwszy raz, kiedy Jaskinia Mamucia się „rozrosła”. Europejscy osadnicy odkryli ją pod koniec XVIII wieku. Pierwszy zapis mówiący o wielkiej jaskini w tym miejscu pochodzi z roku 1798. Wiadomo jednak, że rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej odkryli Jaskinię Mamucią znacznie wcześniej.

W 1969 r. jaskinię wpisano do księgi rekordów Guinnesa. Wówczas mierzyła „tylko” 105 km. Już trzy lata później grotołazi odkryli kolejne korytarze i połączenia z systemem jaskiń Flint Ridge. W sumie Jaskinia Mamucia zyskała kolejne 127 km. Od tego czasu oficjalna nazwa systemu to Mammoth–Flint Ridge Cave System.

Grotołazi co jakiś czas donoszą o kolejnych podziemnych odkryciach w Parku Narodowym Mammoth Cave. Władze obiektu przewidują, że obecna długość korytarzy nie jest ostateczna. Jak napisali w mediach społecznościowych: „końca nie widać”.

Jaskinia Mamucia – przyroda i zwiedzanie

Podziemny system korytarzy Jaskini Mamuciej powstał w wyniku erozji wapieni. Zjawisko to występuje, gdy woda dostaje się pod ziemię przez dziury i pęknięcia, a następnie przemieszcza się coraz głębiej, powoli rozpuszczając miękkie skały. To jedno ze zjawisk krasowych.

Jaskinia Mamucia to nie tylko najdłuższa, ale też jedna z najpiękniejszych jaskiń na świecie. Ściany i nacieki Jaskini Mamuciej są bajecznie kolorowe i przybierają fantastyczne kształty. Znajduje się w niej kilka jezior, rzek i wodospadów. Najdłuższa jaskinia na świecie jest domem dla kilkuset gatunków dzikich zwierząt. Żyją w niej między innymi nietoperze i śleporyby.

Każdego roku podziemny kompleks odwiedza około 2 milionów turystów. Mają oni do wyboru kilka tras. Łącznie jest to 19 km korytarzy znajdujących się na pięciu poziomach. Najniższy znajduje się 110 m pod powierzchnią gruntu. Kiedyś turyści mogli przepłynąć łodziami przez podziemną Echo River. Obecnie dostępne są wyłącznie trasy piesze o długości zwiedzania od jednej do sześciu godzin.

Na początku XIX wieku Jaskinia Mamucia była kopalnią saletry, niezbędnej do produkcji prochu strzelniczego. Potem wydobycia zaprzestano, a od 1816 r. jaskinia stała się popularnym miejscem odwiedzin.

Druga najdłuższa jaskinia na świecie

W pewnym sensie siostrzany dla Jaskini Mamuciej system znajduje się na półwyspie Jukatan w Meksyku, na północny wschód od miasta Tulum. W 2018 r. naukowcy potwierdzili, że dwie znane wcześniej jaskinie podwodne połączyły się, tworząc tym samym mierzącą 347 km długości Sac Actun (Białą Jaskinię). Obecnie jej długość to 376 km.

To najdłuższa podwodna jaskinia na świecie i najważniejsze podwodne stanowisko archeologiczne stanowisko na świecie. W jego eksploracji brał udział m.in. znany polski nurek Krzysztof Starnawski.

Źródło: Mammoth Cave National Park.