Dobra wiadomość dla wszystkich grotołazów. Najdłuższa na świecie Jaskinia Mamucia jest jeszcze dłuższa. Po wytyczeniu dodatkowych 13 km rekordowy system podziemnych korytarzy mierzy teraz 676 km. To mniej więcej równoważność odległości między Warszawą a Świnoujściem. W mapowanie jaskini zaangażowali się wolontariusze z Cave Research Foundation (CRF) oraz Koalicji Central Kentucky Krast.

– Takie wyprawy pod ziemię są długie i żmudne. Badacze muszą się wspinać, również na ścianach pionowych, oraz przeciskać przez wąskie szczeliny. Dodatkowe utrudnienie stanowią woda i błoto – tłumaczy Karen Willmes, kierowniczka projektu w oficjalnym oświadczeniu.

Jaskinia Mamucia to nie tylko najdłuższa, ale też jedna z najpiękniejszych jaskiń na świecie.

Jaskinia Mamucia jeszcze większa

To nie pierwszy raz, kiedy Jaskinia Mamucia „się rozrosła”. W 1969 r. wpisano ją do księgi rekordów Guinnesa. Wówczas mierzyła „tylko” 105 km. Już trzy lata później grotołazi odkryli kolejne korytarze i połączenia z systemem jaskiń Flint Ridge. W sumie Jaskinia Mamucia zyskała kolejne 127 km.

Od tego czasu branżowe środowiska regularnie donoszą o kolejnych podziemnych odkryciach w Parku Narodowym Mammoth Cave. Władze obiektu przewidują, że obecna długość korytarzy nie jest ostateczna. Jak napisali w mediach społecznościowych: „końca nie widać”.

Podziemny system korytarzy Jaskinia Mamucia powstał w wyniku erozji wapieni. Zjawisko to występuje, gdy woda dostaje się pod ziemię przez dziury i pęknięcia, a następnie przemieszcza się coraz głębiej, powoli rozpuszczając miękkie skały.

Podziemne rekordy

Najdłuższa jaskinia na świecie jest domem dla kilkuset gatunków dzikich zwierząt. Żyją w niej między innymi nietoperze i śleporyby. Każdego roku podziemny kompleks odwiedza około 2 milionów turystów.

W pewnym sensie siostrzany dla Jaskini Mamuciej system znajduje się na półwyspie Jukatan w Meksyku. W 2018 r. naukowcy potwierdzili, że dwie znane wcześniej jaskinie podwodne połączyły się, tworząc tym samym mierzącą 347 km długości Sac Actun. To najdłuższa podwodna jaskinia na świecie i najważniejsze podwodne stanowisko archeologiczne stanowisko na świecie.

Źródło: Mammoth Cave National Park