Polska jest jednym z najbogatszych w jeziora państw w Europie. Najwięcej obszarów stanowiących pojezierza znajduje się w północnej Polsce, a zwłaszcza w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim i zachodniopomorskim. Dużych jezior, których powierzchnia przekracza jeden hektar, jest w naszym kraju ponad 9 tys. Oto jeziora, które zostały uznane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska za najczystsze w Polsce. 

Gdzie są najczystsze jeziora w Polsce?

Klasyfikacja jakości wód w jeziorach to proces dość skomplikowany. Badaniami mającymi na celu ocenę czystości wód zajmuje się w naszym kraju Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Spośród jezior badanych w ostatnich latach przez GIOŚ najwyżej ocenioną jakość wody – czyli najlepiej funkcjonujące ekosystemy – ma 8 polskich jezior.

Poniżej przedstawiamy najczystsze jeziora w Polsce wymienione w kolejności alfabetycznej.

  • Jezioro Budzisławskie (Pojezierze Gnieźnieńskie, Wielkopolska),
  • Jezioro Karskie Wielkie (Pojezierze Myśliborskie, Pomorze Zachodnie),
  • Jezioro Kirsajty (Pojezierze Mazurskie, Warmia i Mazury),
  • Jezioro Kownatki (Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie, Warmia i Mazury),
  • Jezioro Lubowidzkie (Pomorze),
  • Jezioro Malcz Północny (województwo lubuskie),
  • Jezioro Płaskie (gmina Giby, Warmia i Mazury),
  • Jezioro Włókna (Wielkopolska)

Spośród 8 wyróżnionych jezior Jezioro Płaskie ma najwyżej ocenione parametry fizyczno-chemiczne.

Które jeziora w Polsce mają najbardziej przezroczystą wodę?

Jezioro Ostrowite w Parku Narodowym Bory Tucholskie wyróżnia się najbardziej przezroczystą wodą. To jezioro charakteryzuje stosunkowo niska linia brzegowa porośnięta lasem sosnowym. Od południowej strony Ostrowitego znajduje się długi, bo liczący prawie półtora kilometra, półwysep. Jak można przeczytać na stronie Parku Narodowego „roślinność podwodna jest tu bardzo bogata i porasta strefę litoralową do głębokości 10 metrów. Wynika to przede wszystkim z dużej przeźroczystości wody."

Niewiele mniejszą przezroczystością charakteryzują się również jeziora Białe Wigierskie i Białe Filipowskie, uznawane za perły Wigierskiego Parku Narodowego. Z kolei z powodu równie wysokiej przezroczystości wody Jezioro Budzisławskie na Pojezierzu Gnieźnieńskim przyciąga wielu amatorów nurkowania. Powstał tu nawet specjalny tor podwodny pomagający w nauce i uprawianiu tej aktywności. 

W którym jeziorze w Polsce znajduje się najmniej substancji toksycznych?

Najmniej substancji toksycznych – poniżej granicy oznaczalności – z kolei wykryto w Jeziorze Sedraneckim. To jezioro na Pojezierzu Mazurskim otaczają głównie łąki i las liściasty. W Sedranckim można spotkać bardzo dużo gatunków ryb, przede wszystkim: troć jeziorową, sieję, sielawę, płoć, wzdręgę, leszcza, karpia, ukleję, lina, karasia, okonia, jazgacza, sandacza, szczupaka, suma, miętusa i węgorza.

Dlaczego warto dbać o polskie jeziora?

Wszystkie te akweny są niezwykle wrażliwe ekologicznie i narażone na pogorszenie wysokiej jakości wód. Największym zagrożeniem może być ich nadmierna eksploatacja, zwłaszcza turystyczna. Jako National-Geographic.pl apelujemy, by nie planować wypoczynku w pobliżu najczystszych polskich jezior. W im bardziej nienaruszonym stanie pozostawimy te akweny, tym dłużej i tym pełniej będą się w nich rozwijały bogate ekosystemy

Warunki życia w jeziorze różnią się od warunków życia na lądzie. W wodzie najważniejszymi czynnikami, które ograniczają życie, jest ilość światła docierającego do głębin i prądy wodne. To dlatego tak ważne jest dbanie o szczególnie wrażliwe jeziora w naszym kraju.