Dzieci, co z pewnością potwierdzi niejeden rodzic, to największy skarb w życiu. Nie jest jednak tajemnicą, że liczba urodzeń w Polsce z roku na roku spada, osiągając rekordowo niski pułap. I to mimo licznych programów socjalnych. Do założenia rodziny lub jej powiększenia nie zachęca także obecna sytuacja gospodarcza czy społeczno-prawna kobiet.

W 2021 roku na świat przyszło najmniej pierworodnych (331 tysięcy) od czasów II wojny światowej. Dla porównania, w drugiej połowie lata 50. XX wieku liczba ta wynosiła prawie 794 tys. Najbardziej „płodny” okazał się okres międzywojenny, w którym rocznie rodziło się ok. 800 tys. dzieci. Ponad milion urodzeń odnotowano czterokrotnie – w latach 1923–1925 oraz w 1930 roku

Niski poziom urodzeń i dzietności przekłada się na ujemny przyrost naturalny (liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń), który we wspominanym chwilę wcześniej 2021 roku wyniósł minus 188 tysięcy (minus 4,9 na 1000 mieszkańców Polski). Był to najgorszy wynik po 1945 r. 

Według corocznego raportu CIA, nad Wisłą kobieta rodzi przeciętnie 1,4 dziecka. Gorszy współczynnik dzietności spośród 198 państw uwzględnionych w rankingu „The World Factbook” mają tylko Japonia, Bośnia i Hercegowina, Mauritius, Hiszpania, Włochy, Singapur i Korea Południowa. Spoglądając na obecne dane, tym bardziej trudno uwierzyć, że jedna kobieta (powtórzmy jeszcze raz – jedna) może urodzić... 69 dzieci. Taki rekord pochodzi z XVIII wieku, a ustanowiła go Fiodorowa Wasiljewa. 

Najbardziej płodna matka świata. Kto miał najwięcej dzieci w historii?

Najbardziej płodna matka świata pochodziła z Rosji. A dokładniej z miasta Szuja, ok. 340 km na wschód od Moskwy. Na temat kobiety, ze względu na małą liczbę zachowanych źródeł, nie znajdziemy zbyt wielu informacji. Nie jest znana ani dokładna data życia chłopki (szacuje się, że przyszła na świat w 1707, a zmarła w 1782 roku), ani jej imię. Fiodorowa Wasiljewa przyjęło się bowiem od imienia i nazwiska jej męża, Fiodora Wasilijewa. 

Fiodorowa Wasiljewa zapisała się w historii jako najbardziej płodna matka świata. Matczyna rekordzistka cieszyła się stanem błogosławionym 27 razy. Co warto podkreślić, każda z ciąż była mnoga. Jak podają portale internetowe, Rosjanka 16 razy urodziła bliźniaki, siedem razy trojaczki i cztery razy czworaczki. 

Efekt? Rosjanka 69-krotnie zostawała mamą. W wieku niemowlęcym zmarła tylko dwójka jej pociech. Ostatnie wspólne dziecko państwa Wasilijewów pojawiło się na świecie, gdy kobieta ukończyła 50. rok życia. Po śmierci swojej żony, Fiodor ponownie stanął na ślubnym kobiercu, a owocem nowego związku było 18 pociech. 

W ramach ciekawostki dodajmy, że najliczniejszą rodzinę w Polsce tworzą Grażyna i Jan Karczewscy z Mazur. Małżonkowie doczekali się narodzin 21 dzieci – 11 chłopców i 10 dziewczynek. Różnica między najstarszym a najmłodszym potomkiem wynosi 24 lata. 

Państwo Terry z Londynu wraz z częścią swojej licznej rodziny składającej się z dziewiętnaściorga dzieci / Fot. Topical Press Agency/Getty Images

Matczyne rekordy i ciekawostki

  • Najstarsza matka na świecie, która urodziła dziecko wskutek naturalnej ciąży, miała 59 lat (Dawn Brooke); 
  • Najstarsza kobieta, która została matką dzięki metodzie in vitro, miała 67 lat (María del Carmen Bousada de Lara);
  • Lina Medina Lazo z Peru to najmłodsza matka w historii – w chwili porodu miała zaledwie 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni;
  • Beulah Hunter to rekordzistka pod względem najdłużej trwającej ciąży świata – Amerykanka była w ciąży ponad rok; 
  • Rekord w liczbie jednorazowo urodzonych dzieci należy do mieszkanki RPA, która w 2021 roku urodziła dziesięcioraczki