Toksyny, które składają się na jad zwierząt, wciąż kryją przed światem nauki wiele zagadek. To sprawia, że trudno jest jednoznacznie wskazać najbardziej jadowite zwierzę świata, tym bardziej, że działanie poszczególnych substancji znacząco różni się od siebie. Wiadomo jednak, że żadnemu z gatunków, które wymieniamy w naszym zestawieniu, lepiej nie wchodzić w drogę. Każdy z nich stanowi śmiertelne zagrożenie nawet dla wielokrotnie większych i cięższych zwierząt, więc człowiek tym bardziej nie oprze się działaniu ich jadu. 

Drzewołaz

Nasze zestawienie otwiera niewielki płaz. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że niepozorna żaba otwiera zestawienia obejmujące najniebezpieczniejsze zwierzęta lasów równikowych. Jadowite żaby już samym ubarwieniem dają do zrozumienia otoczeniu, że lepiej z nimi nie zadzierać. Jeżeli jaskrawe kolory nie wystarczą do odstraszenia agresora, ten szybko pożałuje decyzji o ataku. Gruczoły skórne drzewołazów wydzielają toksyczne alkaloidy - neurotoksyny, które wpływają na układ nerwowy. Do objawów zatrucia należą mimowolne skurcze mięśni, migotanie przedsionków, arytmia, ślinotok i drgawki. Kontakt z tą trucizną może nawet doprowadzić do śmierci. 

Naturalnym środowiskiem tych płazów jest dżungla - tropikalne lasy Boliwii. Ekwadoru, Brazylii, Gujany, Kostaryki, Kolumbii, Peru, Nikaragui, Panamy i Wenezueli. Wiele rdzennych plemion wykorzystuje ich jad jako broń, smarując nim strzały wykorzystywane w walce. 

Tajpan pustynny

Środowisko naturalne, w którym żyją określone gatunki, przyczynia się do wykształcenia pewnych mechanizmów. Zwierzęta pustynne uchodzą za wyjątkowo sprawnych myśliwych, a wśród nich znajduje się wiele gatunków jadowitych. Jednym z najniebezpieczniejszych jest tajpan pustynny. Ten sporych rozmiarów wąż (osiąga do 250 cm długości), występujący na pustynnych terenach Australii, jest najbardziej jadowitym przedstawicielem swojego podrzędu. 

Neurotoksyna, którą produkuje organizm tego drapieżnika, wpływa na układ nerwowy ofiary. W trakcie ukąszenia, tajpan pustynny wstrzykuje 100 mg jadu. Taka dawka wystarczy, by uśmiercić nawet 100 dorosłych osób!

Należy jednak zaznaczyć, że zgony wynikające z ukąszenia tego węża zdarzają się niezwykle rzadko. Wynika to nie tylko z miejsca jego występowania, które jest oddalone od ludzkich osad, ale także z usposobienia tajpana pustynnego, który jest ospały i mało agresywny.

Kobra królewska

Kobra królewska to największy i jeden z najniebezpieczniejszych jadowitych węży świata. Ten tytuł daje jej silna neurotoksyna, którą gromadzi w gruczołach jadowych, ale nie tylko. Ten gatunek, żyjący w Azji Południowo-Wschodniej i Chinach, na swoje siedliska wybiera tereny zlokalizowane w pobliżu ludzkich domostw - opuszczone budynki, ogrody czy plantacje. 

W trakcie ukąszenia, kobra królewska aplikuje ofierze dawkę jadu, która może uśmiercić 30 dorosłych osób. W pierwszej kolejności, pojawia się silny ból. Kolejne symptomy to zaburzenia widzenia, senność i paraliż mięśni. Jeżeli ukąszony człowiek szybko nie otrzyma surowicy, dochodzi do zatrzymania akcji serca.  

Warto zaznaczyć, że kobra królewska atakuje człowieka wyłącznie w sytuacji, gdy poczuje się zagrożona. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że ze względu na miejsca występowania, łatwo o przypadkowe spotkanie z tym wężem.

Palestyński żółty skorpion

Skorpiony cieszą się złą sławą, ale trzeba wiedzieć, że większość przedstawicieli tego rzędu nie wytwarza jadu, który mógłby być niebezpieczny dla człowieka. Jednym z nielicznych wyjątków jest palestyński żółty skorpion, występujący na terenie Algierii, Czadu, Etiopii, Egiptu, Libii, Somalii, Nigru i Tunezji.

Jad, który wytwarza ten gatunek, to neurotoksyna, która po przedostaniu się do ustroju ofiary atakuje układ nerwowy. Ukąszenie przez dorosłego osobnika wymaga podania surowicy, jednak nawet wtedy, skutki niefortunnego spotkania będą odczuwane jeszcze przez wiele miesięcy.

Wałęsak brazylijski

W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, według którego najbardziej jadowitym pająkiem jest czarna wdowa. Ten tytuł należy jednak do innego przedstawiciela tego rzędu, a jest nim wałęsak brazylijski.

Zdaniem specjalistów, to właśnie ten gatunek odpowiada za największą liczbę zgonów w wyniku ukąszenia pająków. Gdy toksyna dostanie się do organizmu ofiary, pojawia się silny ból, ślinotok, porażenie nerwowe i arytmia. Jeżeli ukąszony człowiek nie otrzyma pomocy medycznej, jad może doprowadzić do jego śmierci.

Ośmiornica Hapalochlaena

Morskie głębiny skrywają wielu jadowitych zabójców. Jednym z najniebezpieczniejszych jest złudnie piękna ośmiornica Hapalochlaena.

W momencie ataku, niewielki głowonóg (osiąga do 20 cm długości) zmienia ubarwienie z granatowo-brązowego na żółto-niebieski. Wstrzykiwany jad to silna tetrodotoksyna, która szybko doprowadza do wystąpienia paraliżu układu nerwowego i osłabienia mięśni. Ofiara umiera na skutek uduszenia.  

Osa morska

Kolejnym morskim zabójcą na naszej liście jest osa morska. Występująca u północnych wybrzeży Australii meduza jest niemal niewidoczna w rozświetlonej promieniami słońca wodzie.

O spotkaniu z nią informuje niezwykle silny ból. Toksyna, którą wytwarza organizm tej meduzy, wpływa jednocześnie na skórę, układ nerwowy i serce. Jedna dawka trucizny może uśmiercić nawet 60 dorosłych osób.

Szkaradnica

Także w królestwie ryb znajdziemy jadowite gatunki. Jednym z nich jest szkaradnica, występująca w wodach Morza Czerwonego, Oceanu indyjskiego i Spokojnego. 

Ukłucie kolcem jadowym wywołuje niezwykle silny ból, prawdopodobnie największy, jakiego człowiek może doświadczyć. Po pewnym czasie, dochodzi do paraliżu nerwowego i obumierania tkanek. Brak pomocy medycznej może skończyć się śmiercią. 

Rozdymka tygrysia

W zestawieniu nie może zabraknąć ryby fugu, znanej jako rozdymka tygrysia. Wątroba i narząd rozrodczy tego niezwykłego gatunku zawierają tetrodotoksynę - jedną z najbardziej śmiercionośnych trucizn.

Jedna rozdymka zawiera dawkę toksyny, która może uśmiercić 30 dorosłych osób. U zatrutej osoby dochodzi do paraliżu mięśni, a śmierć następuje poprzez uduszenie. Co ciekawe, w Japonii, ryba fugu cieszy się opinią jednego z największych przysmaków. Na talerz może trafić wyłącznie filet oprawiony przez licencjonowanego kucharza.

Stożek tekstylny

Naszą listę zamyka ślimak zamieszkujący tropikalne wody Indo-Pacyfiku. To jeden z najabardziej jadowitych mięczaków na świecie. Swoją nazwę zawdzięcza muszli, której faktura przypomina tkaninę.

Nawet jedna kropla jadu stożka tekstylnego wystarczy do uśmiercenia 20 dorosłych osób. Oprócz silnego bólu, u ukąszonego pojawiają się zaburzenia widzenia, obrzęk, drętwienie kończyn i problemy z oddychaniem.