Mieszkańcy stolicy i okolic Wisłę kojarzą najczęściej z wiosennymi i letnimi spotkaniami towarzyskimi. Specjalnie wydzielona część bulwarów oraz plaża cieszą się ogromną popularnością w sezonie. Nie zmienia to oczywiście faktu, że nieco oddalone szuwary i zalesione tereny nadwiślane są miejscem zamieszkania dla wielu zwierząt, w tym dla nurogęsi.

Nurogęsi na warszawskich ulicach

Wiele wskazuje na to, że w tym tygodniu rozpoczął się sezon migracyjny nurogęsi z Łazienek Królewskich nad Wisłę. Z profilu Zieleni Warszawskiej na Facebooku dowiadujemy się, że pierwsza przeprawa liczącej 12 okazów rodziny zakończyła się sukcesem. To zasługa Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, mieszkańców i służb porządkowych. Nurogęsi wybrały bowiem ulicę Myśliwiecką i Wisłostradę. Bez wstrzymania ruchu mama wraz z małymi mogłaby nie dostać się na drugą stronę.

Mimo że Łazienki Królewskie są miejscem narodzin dziesiątek nurogęsi każdego roku (samice składają jaja w dziuplach starych drzew), to ich naturalnym środowiskiem jest płynąca kilka kilometrów dalej Wisła, a dokładnie porastające jej brzegi zarośla. Aby tam dotrzeć, muszą jednak przejść ruchliwą Wisłostradę. W poprzednich latach nie zawsze im się to udawało, ale mieszkańcy Warszawy są coraz bardziej wrażliwi na punkcie zwierząt.

Po przepłynięciu Kanału Piaseczyńskiego rodzina nurogęsi schowała się w krzakach. Tam zauważyli je przechodnie. Następnie powiadomili odpowiednie służby, które wstrzymały ruch na ulicy. Mama wraz z małymi, najprawdopodobniej zupełnie nieświadoma skomplikowanej akcji logistycznej wokół nich, spokojnie podreptała w kierunku Portu Czerniakowskiego.

Uwaga na nurogęsi

Kwiecień, maj i czerwiec to czas, kiedy nurogęsi masowo migrują z Łazienek Królewskich nad Wisłę. Zmotoryzowani mieszkańcy stolicy powinni być zatem uważniejsi i brać pod uwagę to, że w najbliższych tygodniach ruch na Wisłostradzie może zostać wstrzymany jeszcze kilkukrotnie. O ostrożność proszeni są również spacerujący z psami. W okolicach Kanału Piaseczyńskiego, a w szczególności ulic Myśliwieckiej i Czerniakowskiej czworonogi powinny być na smyczy. Przechodnie nie powinni również podchodzić zbyt blisko nurogęsi. Podróż z Łazienek Królewskich nad Wisłę jest dla nich wystarczająco stresującym przeżyciem.

Zaledwie dzień po inauguracyjnej przeprawie nurogęsi przez ulicę Myśliwiecką, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy poinformował w mediach społecznościowych, że udało im się pomóc już dwóm puchatym rodzinom.
 

 

# NurogęsiIdą Sukces! Pierwsza w tym roku rodzina nurogęsi bezpiecznie przeszła przez ul. Czerniakowską i dotarła do ...

zestaw bitewny przez Poniedziałek, 26 kwietnia 2021