Brytania od 43 r. n.e. znajdowała się pod panowaniem Rzymu. Z rozkazu cesarza Klaudiusza wojska Cesarstwa Rzymskiego podbiły znaczną część współczesnej Anglii. Niemalże 50-tysięczna armia skutecznie pokonała opór Celtów i po krótkiej kampanii w Colchester podpisano kapitulację. Okres rzymski na wyspach zakończył się dopiero w 410 roku n.e.

Naukowcy znaleźli ukryty cmentarz, który może rzucić nowe światło na historię Wielkiej Brytanii

W ciągu prawie czterystu lat Brytania została podzielona na kilka prowincji rzymskich z administracją, która była podległa cesarstwu. Rzymianie inwestowali w ten region dużo pieniędzy, co miało olbrzymi wpływ na rozwój architektury, infrastruktury i kultury. Nic dziwnego zatem, że archeolodzy wciąż odnajdują pozostałości zabytków i artefakty z tego okresu.

Zaledwie kilka dni temu angielscy naukowcy poinformowali, że najnowsza analiza słynnej glinianej wazy z Colchester wykazała, że słynne walki gladiatorów w odbywały się w Brytanii pod rządami Cesarstwa Rzymskiego. Dotychczas zakładano, że te widowiska organizowano nawet na peryferiach tego potężnego imperium, ale badania naczynia potwierdziły, że był to przedmiot, który był pamiątką konkretnego wydarzenia.

Naukowcy z instytutu archeologicznego hrabstwa West Yorkshire prowadzili wykopaliska w Garforth, w pobliżu angielskiego miasta Leeds. W trakcie badań archeolodzy natknęli się na ukryty cmentarz, o którego istnieniu nie wiedzieli wcześniej. Znajdowały się tam szczątki ok. 60 ludzi z przełomu IV i V wieku n.e.

Wśród grobów badacze znaleźli szkielet kobiety, którą pochowano w ołowianej trumnie. Uczeni twierdzą, że zmarła prawdopodobnie należała do rodziny arystokratycznej.

Na cmentarzu pochowali ludzi z epoki rzymskiej oraz Anglosasów

Badacze przeprowadzili analizę kości, aby dowiedzieć się więcej o kobiecie. Okazało się, że zmarła ok. 1600 lat temu, a więc czasie, w którym kończyło się panowanie cesarstwa, a zaczynał się okres anglosaski. – Być może jest przełomowe odkrycie, ponieważ rzuci nowe światło na historię i początki Brytanii i samego Yorkshire z V wieku n.e. – mówi David Hunter, archeolog z West Yorkshire Archaeological Advisory Service.

Na podstawie badania DNA naukowcy stwierdzili, że na nekropolii pochowano zarówno Rzymian, jak i ludzi z plemion anglosaskich. – Obecność szczątek, które należały do ludzi z tych dwóch społeczności, była naprawdę niezwykła. Zależy nam, aby ustalić, czy Anglosasi i ludzie z okresu rzymskiego korzystali z tego samego cmentarza, czy te pochówki były niezależne – mówi Hunter.

Badacze mają nadzieję, że kolejne badania przyniosą więcej odpowiedzi

Naukowcy chcą teraz przeprowadzić badania metodą datowania radiowęglowego, aby ustalić, kiedy dokładnie pochowano poszczególne osoby. Hunter przyznaje, że okres końca panowania Cesarstwa Rzymskiego i podbicie Brytanii przez plemiona anglosaskie był niezwykle chaotyczny i nie wiadomo dokładnie, jak następowała ta zmiana.

Archeolodzy mają nadzieję, że ich odkrycie może pomóc rozwiązać wiele tajemnic dotyczących tego etapu historii Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, wśród pochówków anglosaskich odnaleziono ślady wczesnochrześcijańskich wierzeń. Archeolodzy odkryli m.in. krzyżyki oraz osobiste przedmioty, takie jak noże, ceramikę oraz biżuterię.

– Marzeniem każdego archeologa jest praca nad takim projektem. Zawsze istnieje szansa, że badaczom uda się znaleźć miejsca pochówków i ludzkie szczątki. Jednak odkrycie cmentarza, który może być źródłem niezwykle cennych informacji o historii naszego kraju, było dość niewiarygodne – mówi Kylie Buxton, archeolożka, która nadzorowała wykopaliska w Garforth.

Źródło: West Yorkshire Archaeological Advisory Service