Knedle to popularna w Środkowej Europie potrawa w postaci kulek z ciasta nadziewanego mięsem lub innymi składnikami. Smak prawdziwych knedli możemy poznać u stóp Dolomitów. Wszystko to dzięki wykorzystaniu sezonowych, lokalnych składników. Różne rodzaje knedli serwuje tam aż 41 farm agroturystycznych, skupionych w elitarnym związku Roter Hahn.

Na każdą porę roku
Na wiosnę poleca się knedle z dodatkiem czosnku niedźwiedziego. Czosnek niedźwiedzi to niezwykła roślina, która pozytywnie wpływa na serce i układ naczyniowy, pobudza procesy trawienne, ma silne działanie bakteriobójcze. Zwalcza wirusy i grzyby, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Gdy na wiosnę wszystko rozkwita, bogaty w siarkę czosnek niedźwiedzi, pozwala rozkwitnąć też naszym włosom i paznokciom. Latem – farmerzy serwują knedle nadziewane morelą. Popularne o tej porze roku owoce, nie tylko są bardzo smaczne, ale sprzyjają również zdrowiu i urodzie. Morele są bogatym źródłem beta-karotenu, który spowalnia proces starzenia się oraz zapewnia skórze młody i słoneczny wygląd. Południowotyrolskie knedle z morelą poprawią pracę nerek oraz uregulują ciśnienie krwi. Gdy jesień zaszczyci nas swoją czerwienią, na talerzu nie może zabraknąć knedli z burakiem. Burak to warzywo, które przeżywa renesans i coraz częściej pojawia się na europejskich stołach. To dzięki niemu mamy lepszą odporność, której tak bardzo potrzebujemy jesienią. To on wpływa na nasze samopoczucie, dobry sen, leczy nadciśnienie, a dzięki dużej ilości błonnika, przyśpiesza i ułatwia trawienie. Zimą najlepszym wyborem będą knedle z tradycyjną wędzoną szynką tyrolską. Wędzony na zimno i dojrzewający kilka miesięcy „Speck”, razem z knedlami tworzy wyśmienity zestaw. Rozgrzeje niejednego zmarzlucha.
Zrób to sam
Lista knedlowych wariacji wydaje się nie mieć końca. Na słodko lub słono, obficie lub lekko, w zupie, jako przystawka, lub danie główne. Oto kilka wskazówek, jak przygotować dobry „Knödel” w domowym zaciszu.
•    Podczas formowania knedli, zwilż dłonie zimną wodą w celu zapobiegnięcia przywierania do nich ciasta. •    Mocno dociskaj ciasto. Upewnij się zanim zanurzysz knedle w wodzie, że są gładkie i okrągłe i pozbawione szczelin, przez które może dostać się woda. Niszczy to kształt knedli, a woda, w której się gotują, robi się mętna. Posypywanie knedli mąką podczas ugniatania, pomaga utrzymać ich ładny kształt. •    Dobrym pomysłem jest ugotowanie jednego knedla na próbę. Jeśli rozpadnie się w wodzie, dodaj do ciasta więcej mąki lub bułki tartej. •    Dodaj sól do wody, a przy większych porcjach, również trochę bulionu. •    Knedle powinny być zawsze wrzucane na gotującą się wodę, a gotowane na wolnym ogniu.
Podobno najlepiej smakują w Dolomitach,  w otoczeniu przepięknych krajobrazów.