Bliźniacze ciąże nie są częste wśród ludzi, a u zwierząt to już prawdziwa rzadkość. Nic dziwnego, że narodziny dwóch słoniątek na Sri Lance tak bardzo poruszyły media na całym świecie. To pierwszy taki poród w kraju od 80 lat.

Słonie bliźnięta na Sri Lance

Mamą bliźniąt jest 25-letnia słonica Surangi. Maluchy przyszły na świat w Pinnawala – sierocińcu dla słoni. Miejsce jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Sri Lance. Ojciec bliźniąt – 17-letni Pandu – również przebywa w sierocińcu.

– Zarówno słoniątka, jak i ich matka mają się dobrze. Dzieci są stosunkowo małe, ale są zdrowe – mówiła Renuka Bandaranaike, szefowa ośrodka w rozmowie z BBC.

Sierociniec Pinnawala został założony w 1975 r. Misją placówki jest ratowanie rannych słoni, które samodzielnie nie przeżyłyby na wolności. Obecnie na miejscu przebywa ponad 90 osobników. Nowo narodzone bliźnięta zostały już oficjalne dopisane do listy mieszkańców. 

Do sieci trafiło pierwsze nagraniu maluchów (obaj płci męskiej). Słoniątka poruszają się już samodzielnie, ale przez najbliższe miesiące będą karmione przez matkę.

Słonie rodzą maksymalnie od 4 do 5 dzieci w swoim życiu. Długość ciąży różni się w zależności od gatunku. U słoni indyjskich są to aż 22 miesiące.

Baby boom w świecie zwierząt

Według Society for the Protection of Animals Abroad (SPANA) szanse na urodzenie bliźniąt w przypadku słoni wynoszą zaledwie 1 proc. Wyjątkowe rodzeństwa najczęściej przychodzą na świat wśród żyjących na wolności słoni afrykańskich. Ostatni raz udomowiona słonica urodziła bliźnięta na Sri Lance w 1941 r. Późniejsze bliźniacze porody zdarzały się tylko w parkach narodowych.

Bliźniaczy poród słoni na Sri Lance to niejedyna dobra wiadomość ze świata zwierząt w ostatnich miesiącach. Na początku sierpnia panda z francuskiego zoo również została mamą bliźniąt. Dodajmy, że te czarno-białe niedźwiadki rzadko zachodzą w ciążę. Huan Huan jest jednak wyjątkiem. W sumie ma już trójkę dzieci. O narodzinach mustela siwego we Włoszech również było bardzo głośnego. Ispera, czyli Nadzieja przyszła na świat w akwarium, gdzie żyją same samice. Jak to możliwe? Sprawdź!