Kochamy góry za ciszę oraz malownicze widoki, jakie można w nich znaleźć. Nie wszystkim wystarcza jednak podziwianie okolicznych panoram ze szczytu. Już niebawem na Śnieżniku stanie wieża widokowa. Pomysł od początku wzbudza wiele kontrowersji, a projekt budowli jeszcze bardziej poruszył miłośników pieszych wycieczek.

Blender czy statek kosmiczny?

Śnieżnik – mylony czasem ze Śnieżką – to najwyższy graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich. Jesienią 2022 r. na górze stanie wieża widokowa, która kształtem jednym przypomina blender, a innym statek kosmiczny. Nietypowy wygląd budowli to niejedyny powód, dla którego inwestycja wzbudza tak wiele kontrowersji. Przeciwni budowaniu wieży są również ekolodzy z Polski oraz z Czech. Przypomnijmy, że po czeskiej stronie szczytu mieści się rezerwat przyrody i obszar chroniony programem Natura 2000.

– Cały projekt jest przykładem żałosnej nieprawidłowości funkcjonowania organów ochrony przyrody po czeskiej i polskiej stronie i nigdy do tego nie miało dojść – napisał w liście otwartym Miroslav Vinkler, prezes Czeskiego Stowarzyszenia Ekologicznego.

Nie brakuje również głosów turystów, którzy uważają, że taka budowla na szczycie górskim jest po prostu zbędna.

Pomimo sprzeciwów budowa wieży widokowej na Śnieżku wre. Ze zdjęć opublikowanych na profilu Fotokrajobraz Ziemi Kłodzkiej na Facebooku wynika, że prace są już półmetku. W sumie budowla ma mierzyć 34 metry. Podstawa konstrukcji będzie wykonana z kamienia, a reszta ze stali i szkła.

Wieża widokowa na Śnieżniku

Nie wszyscy o tym pamiętają, ale wieża widokowa już kiedyś stała na Śnieżniku. Kontrowersyjna inwestycja nie jest więc nowym projektem, a raczej odbudową oryginału wybudowanego w 1899 r. Pierwowzór powstał z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Konstrukcja była utrzymana w modnym wówczas stylu romantycznym. Składała się z 6 kondygnacji, a w niewielkiej przybudówce funkcjonowało schronisko. Wieżę nazwano na cześć cesarza Wilhelma I.

Z powodu złego stanu technicznego wieża widokowa została wysadzona w 1973 r.