Pod koniec 2009 roku odbyła się w Katmandu w Nepalu konferencja poświęcona tygrysom. Udział w niej wzięli eksperci z dwudziestu państw, w tym z trzynastu (m.in. Bangladeszu, Bhutanu, Kambodży, Chin, Indii, Indonezji, Laosu, Birmy, Nepalu, Rosji, Tajlandii i Wietnamu), w których zwierzęta te wciąż jeszcze egzystują na wolności. Jeszcze na początku XX wieku żyło ponad sto tysięcy tygrysów, w chwili obecnej ich liczba skurczyła się zaledwie do 3,5 – 4 tysięcy osobników, występujących przeważnie w Azji. Co jest główną przyczyną tak drastycznego spadku liczby tych zwierząt? Przede wszystkim utrata siedlisk i bezduszne kłusownictwo, przynoszące m.in. w Chinach ogromne zyski. Warto podkreślić, że na całym świecie istnieje zakaz polowania na tygrysy. Niestety w wielu krajach azjatyckich mięso tygrysie uchodzi za afrodyzjak lub wykorzystywane jest w medycynie naturalnej. Również skóra tych zwierząt jest bardzo cenna i często używana w meblarstwie oraz wystroju wnętrz, jako ozdoba do zawieszenia na ścianie lub położenia przed kominkiem. Jej cena na Nepalskim rynku sięga 1000 dolarów, podczas gdy za granicą staje się dziesięciokrotnie wyższa. - Nielegalny handel dzikimi zwierzętami przynosi w Azji szacunkowo około 10 mld dol. rocznie, jest więc drugim co do lukratywności zajęciem, po handlu bronią i narkotykami - oświadczył Robert Zoellick, prezes Banku Światowego.
Tygrysom trzeba jednak pomóc. Trzynaście państw, w których tygrysy wciąż jeszcze żyją na wolności, zobowiązało się do 2022 r. doprowadzić do podwojenia ich liczby, zwalczenia kłusownictwa, a także wydawania zakazów na budowę dróg i mostów w rejonach ich siedlisk. Czy projekt się uda? Miejmy nadzieję, że tak, choć problemem może okazać się pozyskiwanie środków na jego realizację. Deklaracja, która ma być przyjęta 13 sierpnia 2010 r. na spotkaniu we Władywostoku w Rosji, nie będzie się wiązać z gwarancją pieniężną, pozwalającą sfinansować działania ochronne. Wszystko opierać się będzie na planach, dobrej woli i determinacji w walce o umożliwienie dalszego życia tygrysów na wolności.      

Czy wiesz, że …
•    Rok 2010 jest w Chinach rokiem tygrysa.
•    W Chinach na wolności przebywa około 50 tygrysów - 10 tygrysów spotkać można na południowym zachodzie w prowincji Yunnan, 15 w Tybecie i około 20 w północno-wschodnich prowincjach Jilin i Heilongjiang.
•    Tygrysy południowowschodnie, jak podają władze, prawdopodobnie można uznać za wymarłe.
•    W Chinach, w niewoli, żyje aż 6 tysięcy tygrysów.

Tekst: Agnieszka Budo