Jeszcze w 2017 roku inwestycja szczecińskiej firmy w centrum słynnego kurortu nad Bałtykiem miała mniejszy rozmach. Nie znaczy to, że projekt 55 metrowych 17-kondygnacyjnych wież budził nie mniejsze kontrowersje.

W rozmowie z Gazetą Wyborczą Andrzej Pawełczyk, artysta i architekt ze Świnoujścia nazywał mówił o „zabójczej ingerencji w przestrzeń małego miasteczka”. Choć Lesław Siemaszko przekonywał, że „to tu tętnić będzie serce kurortu”, w 2018 roku wojewoda zachodniopomorski odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego. Miał być niezgodny z planem zagospodarowania przestrzennego.

Na działce przy ul. Promenada Gwiazd 5, na której stanąć mają wieże znajdują się dziś lokale gastronomiczne i budynek handlowy. Pozwolenie na budowę pod tym adresem znajduje się w rejestrze Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego od lipca 2020 roku i dotyczy „budynku usług hotelarsko-mieszkaniowych z garażem podziemnym wraz z zagospodarowaniem terenu i instalacjami zewnętrznymi.”

fot. Google Maps / Siemaszko / mat. inwestora / kolaż Jan Sochaczewski

„Głos Szczeciński” uzyskał potwierdzenie wydania decyzji w Starostwie Powiatowym w Kamieniu Pomorskim. - To nie od starostwa zależy jak będzie wyglądał budynek. To musi być decyzja burmistrza i Rady Miasta. Innej drogi nie ma. Starostwo nie może podjąć innej decyzji niż chce burmistrz i Rada Miasta – zastrzega starostwo. Z tekstu w lokalnym dzienniku wynika, że inwestycja Promenada Gwiazd 5 powstaje na działce gminnej.

Nie brakuje jednak wątpliwości dotyczących planu zagospodarowania przestrzennego. Jak czytamy w „Głosie Szczecińskim”, pracownicy Wydziału Budownictwa, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa informują, że naczelnik tegoż wydziału „wydał pozwolenie na budowę na podstawie planu miejscowego”, ale „na planach nie ma tego zaznaczonego i nie wiadomo, z którego roku jest ten plan”. Pada sugestia, że być może na podstawie „indywidualnego planu miejscowego”.

- Ponad 30 tysięcy m2 powierzchni użytkowej mieści się na 33 kondygnacjach nadziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej – zapowiada inwestor obiecując też „parking z nowatorskim systemem parkowania wielopoziomowego” oraz „piękną, szklaną elewację z lustrzanymi elementami, która będzie pozwalała podziwiać widok z każdego miejsca monumentalnych wież”.

Fakt, że firma Siemaszko dwa razy używa słowa „monumentalny” w informacji prasowej świadczy, że inwestor ma świadomość skali swojego przedsięwzięcia. Szczególnie w kontekście miejsca, w którym chce zbudować apartamentowce na 345 mieszkań „z własnymi tarasami, loggiami albo oranżeriami”.

- Przedsięwzięcie jest pionierskie i bardzo ekscytujące. Nie ma obaw, że inwestycja zniknie wśród innych podobnych, bo nic nie może się z nią równać w tej części wybrzeża. Zainteresowanie i rozgłos, jaki stał się naszym udziałem zanim jeszcze na dobre ruszyliśmy z budową, bardzo nas cieszy – podkreśla Lesław Siemaszko na stronie inwestycji. Jak twierdzi „Business Insider", prace budowlane mają ruszyć za rok.

 

Źródła

https://gs24.pl/nie-55metrowy-a-112metrowy-wiezowiec-ma-powstac-w-centrum-miedzyzdrojow/ar/c1-15426815 

http://pg5.pl/pl.html