Oceany zajmują ponad 70 proc. powierzchni Ziemi. Mimo to znaczna część zamieszkujących je ryb i innych gatunków zwierząt nadal nie została w pełni zbadana przez człowieka. Niektóre z nich przypominają potwory morskie znane z filmów. Znaleziona na jednej z kalifornijskich plaż żabnica przeraziła plażowicza i rybaka nie tyle swoimi rozmiarami, ile uzębieniem.

Żabnica znaleziona na kalifornijskiej plaży


Pamiątka z plaży kojarzy nam się najczęściej z muszelką, kolorowym kamieniem lub ostatecznie dokuczliwą opalenizną. Plażowicz i rybak łowiący na terenie Crystal Cove State Park w Kalifornii trafili na wyjątkowo niecodzienne znalezisko – rybę głębinową, przedstawicielkę jednego z ponad 200 gatunków żabnic, pływającą na co dzień ponad 900 m pod powierzchnią oceanu. Nie wiadomo, w jaki sposób ryba znalazła się na plaży.


– „Przez to, że żyją w takich głębinach, niewiele osób miało okazję je zobaczyć, ani tym bardziej zbadać” – tłumaczyła Jessica Roame, koordynatorka edukacji morskiej, w rozmowie z dziennikiem „Los Angeles Times”. Martwy okaz żabnicy najprawdopodobniej trafi do miejscowego muzeum.


Żabnice i maszkarowate – jedne z najbardziej tajemniczych ryb


Żabnice pozostają zagadką dla naukowców. O ich życiu nadal wiadomo stosunkowo niewiele, jednak nietrudno odróżnić je od innych ryb głębinowych. Przedstawiciele tej konkretnej grupy, czyli maszkarowatych (a przypomnijmy, że do tej pory opisano kilkaset) charakteryzują się między innymi bioluminescencyjną wypustką wyrastającą z ciała. Pełni ona funkcję przynęty na mniejsze organizmy, które nie mają szans z dwoma rzędami ostrych jak brzytwa zębów żabnicy. Ryby te są w stanie skonsumować nawet osobnika odpowiadającego ich rozmiarom. Polowanie i ogólnie życie w głębinach ułatwiają im też oczy rozmieszczone równolegle po obu stronach głowy.

Samice maszkarowatych osiągają do 60 cm długości, podczas gdy samce potrafią być od nich nawet kilkanaście razy mniejsze. Nie muszą jednak osiągać monstrualnych rozmiarów, a to dlatego, że ich jedynym życiowym celem jest znalezienie partnerki i zapładnianie jej. Po odszukaniu odpowiedniej kandydatki samiec staje się jej seksualnym pasożytem. Rozmnażanie kończy się dopiero wtedy, gdy z maszkarowatego zostaje już jedynie jądro.