Chociaż najstarsze narzędzia kamienne stworzone przez przodków człowieka pochodzą sprzed 3,39 mln lat, broń biała powstała znacznie później. Uważa się, że najstarsze przykłady przedmiotów służących do walki to cztery drewniane włócznie odkryte w niemieckim Schöningen. Odnalazł je w 1995 roku archeolog Hartmut Thieme. Stwierdzono wówczas, że artefakty miały nawet 400 tys. lat.

Wyjątkowe znalezisko w Arabii Saudyjskiej

Badacze ewolucji człowieka przyznają, że wykorzystanie broni było jednym z podstawowych czynników, które napędzały rozwój i ewolucję ludzkości. Umożliwił ludziom dominację nad zwierzętami, a niektórym kulturom dały przewagę nad innymi grupami hominidów.

Teraz archeolodzy poinformowali o najnowszych niezwykłym odkryciu. W północnej części Arabii Saudyjskiej odnaleziono broń, której historia sięga okresu paleolitu. Badacze twierdzą, że artefakt mógł postać nawet 200 tys. lat temu. Za znalezisko odpowiada Królewska Komisja saudyjskiego miasta Al-Ula z prowincji Medyna.

Pięściak sprzed 200 tysięcy lat

Odkryta broń to tak zwany pięściak lub tłuk pięściowy. To najdłużej używane narzędzie w historii ludzkości. Wykonywano go zwykle krzemienia lub czertu. Większe fragmenty kamienia pomniejszano poprzez uderzanie np. o skałę. W ten sposób ludzie tworzyli kształty przypominające narzędzia bojowe takie jak topory.

Najczęściej miały migdałowaty, sercowaty lub owalny kształt. Podstawa była dobrze dopasowana do dłoni. Pierwsze pięściaki z kultury abwilskiej charakteryzowały się przypadkową formą i brakiem wyraźnej krawędzi tnącej. Były charakterystyczne dla dolnego i środkowego paleolitu i były używane przez Homo erectus i hominidów, ale rzadko przez Homo sapiens.

Wykopaliska archeologiczne odbywały się na stanowisku Qurh. Pierwsze badania rozpoczęły się w tym miejscu w 1985 roku. Najstarsze arabskie źródła wskazują, że w przeszłości była to niezwykle żyzna dolina, w której znajdowało się wiele bogatych wiosek.

Była to życiodajna osada, bogata w źródła wody pitnej. Archeolodzy odnaleźli tu również dowody na istnienie kanatu, czyli podziemnej instalacji wodnej używanej do zaopatrywania miast w wodę oraz nawadniania pól uprawnych.

Artefakt wykonano z bazaltu

Pięściak odkryty w pradawnej oazie został wykonany z bazaltu i jest wyjątkowo duży. Ostrze ma aż 51,3 cm długości. Badacze twierdzą, że został stworzony w taki sposób, który wskazuje, że wykorzystywany był do siekania. Wciąż jednak trwa analiza, która ma na celu dokładne ustalenie przeznaczenia tego artefaktu.

– Odkrycie tego prehistorycznego topora stanowi znaczący kamień milowy w badaniu historii ludzkości. Znalezisko rzuca nowe światło na pradawne kultury, które zasiedlały Półwysep Arabski – przekazali w oświadczeniu autorzy odkrycia.

Źródło: Królewska Komisja Al-Ula

prenumerata