Muzeum powstaje przy ul. Targowej. To jeden z najstarszych szlaków komunikacyjnych Warszawy. Tu, na wysokości dzisiejszej ulicy Ząbkowskiej, krzyżowały się ważne drogi, znajdował się tu ratusz, funkcjonowało wielkie targowisko. Same kamienice, w których zlokalizowane zostanie Muzeum, należą do najstarszych murowanych budynków mieszkalnych na Pradze. Parapetówka na Pradze
2014 rok przynosi kolejne ważne wydarzenie w historii posesji – 25 października w poddanych troskliwej konserwacji, powiększonych wnętrzach kamienic zostanie otwarte Muzeum Warszawskiej Pragi. 25 i 26 października w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się parapetówka: oprowadzanie po nowej siedzibie, blok edukacyjny: warsztaty plastyczne i spacery po okolicy oraz koncerty. Na razie udostępnione zostaną same wnętrza, ale wkrótce nowoczesna ekspozycja połączy w sobie ducha dawnej Pragi z jej współczesnym eklektycznym obliczem. Co w planach?
Na parterze głównego budynku zwiedzających witać będzie prezentacja dziejów warszawskiej Pragi przedstawiona na bogatym materiale ikonograficznym, podzielonym na okresy i z wyodrębnionymi ważniejszymi wydarzeniami z dziejów prawobrzeżnej Warszawy. Częścią wystawy będzie ekspozycja zabytkowych planów miasta, a w centralnej części sali ekspozycyjnej powstanie makieta Pragi na podstawie jednego z planów z XVIII wieku. Na pierwszym piętrze powstać ma Sala Targu Praskiego, poświęcona głównie bazarowo-targowym tradycjom okolicy. Nazwa ulicy i sąsiedztwo Bazaru Różyckiego zobowiązują. Znajdzie się tam także przestrzeń dla wystaw czasowych. Labirynt muzealnych piwnic będą wypełniały instalacje artystyczne, oczywiście o tematyce związanej z okolicą. Ważną częścią Muzeum jest zabytkowa żydowska modlitewnia – ta część placówki zostanie udostępniona jako pierwsza, a uzupełnieniem ściennych malowideł będą dodatkowe treści wyjaśniające znaczenie i historię polichromii, a także dokumentujące prace konserwatorskie nad nimi. .Tworzeniem ekspozycji głównej zajmuje się zwycięzca konkursu - pracownia 307kilo.

Jedyne praskie muzeum pozwoli zarówno zapoznać się z historią dzielnicy i z jej dzisiejszym życiem. Muzeum ma ambicje, by w niedalekiej przyszłości stać się centrum kulturalnym prawobrzeżnej Warszawy i jak w soczewce skupić w sobie i wzmocnić wszystko to, co się będzie na jej obszarze działo.
Wydarzenia:
Parapetówka w Muzeum Warszawskiej Pragi

  • Sobota, 25 października: 12.00, 13.00, 14.00 – zapisy online; 15.00, 16.00, 17.00 – zapisy na miejscu w dniu wydarzenia
  • Niedziela, 26 października: 12.00, 13.00 – zapisy online; 14.00, 15.00 – zapisy na miejscu w dniu wydarzenia
Blok edukacyjny
12.00 – 14.00: I spacer „Od osady do miasteczka”.
Tematem spaceru będzie rozwój Pragi na przestrzeni wieków. Części jego śladów, zapisanych w praskiej zabudowie, wciąż jeszcze nie zatarł czas, a część można oglądać już tylko oczami wyobraźni lub na archiwalnych zdjęciach. 14.00 – 16.00: II spacer „Praga kilku wyznań”.
Praga nie jest i nigdy nie była religijnym monolitem. Przed wybuchem II wojny światowej ważną częścią społeczności prawobrzeżnej Warszawy byli Żydzi. Dzięki cerkwi św. Marii Magdaleny obecność prawosławia jest nadal widoczna. Podczas spaceru będzie można przyjrzeć się śladom, jakie przedstawiciele różnych wyznań pozostawili na Pradze. 12.00 – 14.00: I warsztaty „Malowanie na ceramice”.
Ulice Pragi zawsze pełne były mniejszych i większych zakładów rzemieślniczych. Do tego rzemieślniczego dziedzictwa nawiązują warsztaty ceramiczne, które odbędą się podczas Parapetówki. Każdy obiekt wytworzony przez uczestników zostanie pokryty szkliwem i wypalony. 15.00 – 17.00: II warsztaty „Ginące zawody”.
Wiele zawodów spośród długiej rzemieślniczej listy znikło już z praskich ulic. Przywrócimy im życie, chociaż na chwilę. Warsztaty połączone z krótkim spacerem.
Zapisy online na www.muzeumwarszawy.pl, od 22 października, godz. 9.00 Sala zabaw
Dziećmi, które nie będą zainteresowane zwiedzaniem z rodzicami, zajmiemy się w kąciku malucha. Będą się tam mogły bezpiecznie pobawić pod opieką muzealnych animatorów. Scena
Sobota, 25 października:18.00 – Cała Praga Śpiewa
Projekt muzyczny, w którym miłość do warszawskich szlagierów spotyka się z unikalną energią międzypokoleniowego zespołu. Tworzą go seniorzy z Pragi i innych dzielnic oraz młodzi muzycy z akustycznego zespołu Czessband. Niedziela, 26 października:
16.00 – oficjalne otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi
Gości powitają Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka. 17.00 – koncert Warszawskiego Combo Tanecznego
Warszawskie szlagiery i uliczne przeboje z dawnych lat w wykonaniu znakomitych muzyków grających na tradycyjnych instrumentach, m.in. na banjo i pile.