Ten rok dla Muzeum Powstania Warszawskiego jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze w 2019 roku obchodzimy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, po drugie w tym roku świętujemy 15-lecie działalności Muzeum. 

– Staramy się pokazywać historię Warszawy, która wpłynęła na dzisiejszy kształt stolicy Polski – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor i współtwórca koncepcji Muzeum. W tym roku MPW odwiedzi kilkuset kombatantów, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach młodzieży.

– Nieustannie uczą młodych ludzi zaangażowania. Są ambasadorami opowieści o II wojnie światowej. Warto się wybrać do Muzeum i z nimi porozmawiać – przekonuje dyrektor.

Muzeum Powstania Warszawskiego stanowi obowiązkowy punkt na wszystkich trasach zwiedzania stolicy. Większość turystów odwiedzających Warszawę trafia do tego miejsca.

Zwiedzający muzealną ekspozycję poznają codzienne życie Powstańców Warszawskich oraz losy mieszkańców miasta. Dzięki poruszającym eksponatom, filmom, fotografiom oraz opowieściom świadków i uczestników Powstania goście Muzeum mogą zrozumieć, co wydarzyło się w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Wystawa została tak przygotowana, by łatwo można było wczuć się w klimat powstańczej Warszawy – duszną atmosferę podziemnych kanałów, napięcie walczących, momenty chwały, radość z sukcesów, tragizm porażek, cierpienie ofiar.

Muzeum mieści się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej. W Parku Wolności znajdującym się na terenie okalającym MPW organizowane są uroczystości obchodowe, koncerty, gry edukacyjne. Stąd też co roku w sierpniu wyrusza Masa Powstańcza, czyli przejazd rowerzystów upamiętniający żołnierzy Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego to nowoczesne, multimedialne miejsce, które za pomocą dźwięku, światła i najnowszych technologii opowiada o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii stolicy Polski.

To instytucja kultury, która wciąż się rozwija i wyznacza kierunek dla innych placówek tego typu. Trudno zatem się dziwić, że została wyróżniona Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w roku 2018.