- A wie pani, jak się przed laty wynosiło wódkę z "Konesera"? - zagaduje kierowca w drodze do nowo otwartego Muzeum Polskiej Wódki.

Strzelam, że w butelkach po oranżadzie, ale okazuje się, że nie doceniam polskiej pomysłowości.

- Moczyło się koszulę i wyciskało po wyjściu. Dziadek mi opowiadał.

To był dopiero początek opowieści z naszym narodowym trunkiem w tle, którymi to wyjątkowe muzeum wprost ocieka. W Muzeum Polskiej Wódki znajduje się pięć galerii tematycznych oraz sala kinowa, w których zwiedzający mogą zapoznać się z historią oraz tradycją wytwarzania tego alkoholu. Trwającą około godziny wycieczkę przez kilka wieków historii polskiego trunku rozpoczyna pokaz filmowy, a nowoczesne instalacje multimedialne komponują się z historycznymi wnętrzami.  

To jedyne w Polsce i jedyne na świecie muzeum poświęcone w całości naszemu narodowemu trunkowi. Całość mieści się przy Placu Konesera 1, w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Trudno o lepszą lokalizację. To właśnie w tym miejscu pod koniec XIX w. powstała jedna z najbardziej znanych fabryk wódek na ziemiach polskich, w której zostały opracowane receptury i rozpoczęła się produkcja znanych do dziś Polskich Wódek. 

Prace nad Muzeum Polskiej Wódki rozpoczęły się cztery lata temu. Dla zwiedzający obiekt dostępny jest od 12 czerwca 2018. Można go zwiedzać codziennie, od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-20:00, a w piątki i soboty od godziny 11:00 do 21:00. Muzeum dedykowane jest wyłącznie pełnoletnim gościom.

Ekipa National Geographic odwiedziła muzeum w dniu otwarcia: