„Obcy zbudowali piramidy oczywiście” – napisał na Twitterze właściciel SpaceX i jednym zdaniem włożył kij w mrowisko. 

Teorie o pozaziemskich pochodzeniu piramid, czy też o kosmicznej sile, która miała pomagać starożytnym Egipcjanom w ich budowie są wciąż żywe. Nie brakuje zwolenników teorii spiskowych, czy hipotez o tzw. starożytnych kosmitach, którzy mieli być „mitycznymi bogami” - dawcami życia, nauki i techniki. 

Nic dziwnego, że Musk uderzył w czuły punkt i nie musiał długo czekać na reakcję. Tym bardziej, że jego tweet błyskawicznie podało dalej ponad 80 tysięcy osób. 

Rania al-Mashat, szefowa egipskiego Ministerstwa Współpracy Narodowej odpowiedziała – także na Twitterze – zapraszając Elona Muska, oraz cała ekipę SpaceX do odwiedzenia Egiptu i zapoznania się z rzeczywistą historią budowania piramid. 

„Śledzę pańską pracę z wielkim podziwem. Zapraszam pana i SpaceX do zapoznania się z badaniami na temat tego, jak zbudowano piramidy, a także do odwiedzenia grobowców budowniczych piramid. Panie Musk, czekamy na pana” – napisała minister. 

Głos w sprawie zabrał także egipski archeolog Zahi Hawass. W krótkim filmie po arabsku, opublikowanym w mediach społecznościowych, Hawass tłumaczy, że stwierdzenie Muska należy uznać za „całkowitą halucynację”.

„Znalazłem grobowce budowniczych piramid, które udowadniają, że budowniczymi piramid byli Egipcjanie, a nie niewolnicy” – mówi archeolog na nagraniu.

Nie wiadomo, czy Musk został pokonany siłą argumentów, czy tweet o „kosmicznym” pochodzeniu piramid miał być nieudanym żartem, jednak ostatecznie miliarder zamieścił na swoim koncie kolejny post. Publikując artykuł BBC History o życiu budowniczych piramid, napisał:  „Ten artykuł  zawiera rozsądne podsumowanie tego, jak to zostało zrobione”.

Istnieje ponad 100 piramid, które zachowały się do czasów dzisiejszych. Najbardziej znana z nich jest Wielka Piramida w Gizie, sięgająca na wysokość ponad 137 m.

Grobowce budowniczych, odkryte w latach 90. XX wieku, uznawane są za ostateczny dowód na to, że wspaniałe budowle powstały dzięki pracy ludzkich rąk, a dokładnie dzięki starożytnym Egipcjanom – a nie jak powszechnie się uważa, dzięki pracy niewolników. 

Większość piramid powstała jako grobowce, miejsca wiecznego spoczynku dla członków egipskiej rodziny królewskiej.