Mount Everest od dawna jest celem coraz liczniejszych turystycznych wypraw. Kosztownych - pod każdym względem. Także ze względu na cenę, jaką za swoją popularność musi płacić sama góra gór.

POSŁUCHAJ 

W ostatnich latach setki osób rocznie wspina się na Mount Everest, pozostawiając po sobie tony odpadów. W samym sezonie 2018 roku zostało w górach 30 ton śmieci, w tym 8 ton… fekaliów. Wielu naukowców uważa, że rosnąca popularność komercyjnych wypraw wysokogórskich pośrednio bądź nie doprowadzi do katastrofy klimatycznej.

Czy jest jeszcze szansa na odwrócenie tej tendencji? Czy Mount Everest można ochronić przed ludźmi? I jak powinno wyglądać odpowiedzialne podróżowanie w czasach kryzysu klimatycznego?

Na te i inne pytania o ciemne strony himalaizmu odpowiedzi szukał Max Cegielski w nowym podcaście – FuTuryści, który jest częścią cyklu National-Geographic.pl – Explorerzy. Idź za marzeniem.

W pierwszym odcinku jego gośćmi byli himalaiści Leszek Cichy i Adam Bielecki, pisarz Piotr Trybalski oraz przewodnik górski Bartosz Malinowski.