Za nami połowa listopada, a to oznacza, że w telewizji i na ulicach miast lada dzień zaczną pojawiać się bożonarodzeniowe akcenty. Co prawda w radiu nie wybrzmiało jeszcze kultowe „Last Christmas”, ale część sklepów wystartowała ze świąteczną ofertą już w październiku. Można więc uznać, że Polacy nieoficjalnie rozpoczęli przygotowania do Gwiazdki.

Jarmarki bożonarodzeniowe zostaną odwołane?

Dla naszych sąsiadów z Niemiec nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są tradycyjne jarmarki. Co roku w wielu niemieckich miastach od listopada do stycznia stoją stragany, na których można kupić nie tylko okolicznościowe upominki, ale też, a może i przede wszystkim, słodkie i słone przekąski oraz trunki. Jeden z najstarszych jarmarków jest organizowany w Monachium przed neogotyckim ratuszem na Marienplatz. Pierwsze wzmianki historyczne o wydarzeniu pochodzą z XIV w.

W tym roku impreza miała potrwać od 22 listopada do 9 stycznia, ale przez nagły wzrost liczby hospitalizowanych z powodu zakażenia COVID-19 władze miasta podjęły decyzję o jej odwołaniu. Monachium to pierwsze i jak na razie jedyne większe miasto w Niemczech, które zrezygnowało z tradycyjnego jarmarku świątecznego.

Każdego roku w Niemczech odbywa się ponad 2 tysiące jarmarków bożonarodzeniowych. Ten w Monachium jest uważany nie tylko za jeden z najstarszych, ale również za najbardziej reprezentatywny. Na drewnianych straganach przyozdobionych biało-zielonymi materiałami można dostać między innymi tradycyjne pierniki, grillowaną kiełbasę, grzane wino czy ręcznie malowane ozdoby choinkowe. Monachijski jarmark tłumnie odwiedzają zarówno Niemcy, jak i goście z zagranicy. Wiele biur podróży, także polskich, organizuje jednodniowe lub weekendowe wyjazdy na niemieckie jarmarki świąteczne.

W komunikacie prasowym burmistrz miasta Dieter Reiter ogłosił, że podjął decyzję o odwołaniu corocznej świątecznej imprezy po konsultacji ze specjalistami z bawarskich szpitali. Medycy jednogłośnie zalecali wstrzymanie organizacji jarmarku.

– Oczywiście to byłby miły przedświąteczny symbol powrotu do normalności, ale mimo możliwości szczepień nadal jesteśmy dalecy od tej normalności. Częściowo dlatego, że wciąż szczepi się za mało osób – czytamy w oświadczeniu Reitera na stronie internetowej Christkindlmarkt.

Obecnie w Niemczech w pełni zaszczepiło się nieco ponad 67 proc. osób.

Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław

Mimo że jarmarki bożonarodzeniowe są typowo niemiecką tradycją, to od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce. Największa tego typu impreza jest organizowana we Wrocławiu. W tym roku potrwa od 19 listopada do 31 grudnia. Świąteczne stragany staną na wrocławskim Rynku, Placu Solnym oraz na ulicach Świdnickiej i Oławskiej. Ze względu na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa jarmark będzie funkcjonować tylko w formie handlowej. W poprzednich latach świątecznym zakupom towarzyszyły koncerty, parady i warsztaty dla dzieci. Uroczyste zapalenie światełek na choince zaplanowano na 3 grudnia.

Jarmarki bożonarodzeniowe odbędą się także w innych polskich miastach. Między innymi w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie.

Źródło: Lonely Planet