Kwiecień 2021 rok. Południowa Japonia, rezerwat przyrody Takasakiyama w mieście Oita, w którym żyją makaki japońskie. 9-letnia samica Yakei w brutalny sposób pobiła własną matkę. Chwilę później pokonała trzech samców, którzy zajmował wysokie miejsca w zwierzęcej hierarchii. Yakei na tym nie poprzestaje. Pod koniec czerwca rzuca wyzwanie 31-letniemu samcowi alfa Nanchu, który przez ostatnie pięć lat przewodził grupie liczącej 677 osobników. Wygrywa. Zaskoczeni pracownicy rezerwatu postanowili sprawdzić, jak do tego doszło i czy naprawdę młoda samica zdetronizowała Sanchu. Dali małpom jedzenie, żeby sprawdzić kto pierwszy po nie sięgnie. Sanchu pokornie odstąpił, a Yakei zjadła jako pierwsza. Tak rozpoczął się pierwszy w 70-letniej historii Takasakiyamy zwierzęcy matriarchat. Dziś jednak przywództwo brawurowej samicy jest zagrożone…

Zagrożenie trwa od października

Satoshi Kimoto, przewodnik po Takasakiyamie mówił w ubiegłym roku pełen zdziwienia, że Yakei zachowuje się w nietypowy jak na samicę sposób - chodzi z podniesionym ogonem, czego samicę nigdy nie robią. Wyróżnia ją niezwykła siła i agresja- przyznaje. Samica zaczęła zachowywać się jak samiec alfą. Nieznane są powody, dla których Yakei przeprowadziła ten brutalny pucz. Pewne jest jedno. Jej dominacja może być zagrożona, a matriarchat makak może nie potrwać już długo. Powód? Okres rozrodczy, który trwa od października do marca.  Samce makaków w tym czasie walczą o wyższe miejsca w hierarchii, które zapewniają im dostęp do partnerek i pożywienia. 

Królowa jest tylko jedna

Pracownicy rezerwatu przyrody w Oita twierdzą, że zauważyli, jak 18-letni samiec o imieniu Luffy próbuje zalecać się do Yakei. 9-letnia przywódczyni sprawia wrażenie przestraszonej. Yu Kaigashi, naukowiec z Japan Society for Promotion of Science, który wziął udział w obserwacjach tego bezprecedensowego matriarchatu, powiedział w rozmowie z The New York Times, że na jej twarzy widać typowy grymas, który świadczy o tym, że czegoś się obawia. Dodaje również, że widział jak Luffy próbował odebrać Yakei jedzenie. Nie jest jasne, czy są to tylko zaloty, czy samiec faktycznie próbuje zdetronizować obecną królową. Jedno jest pewne. Na razie Yakei utrzymuje swoją pozycje i wygląda na to, że nie zamierza poddać się tak łatwo.

W historii doszło do kilku podobnych zdarzeń

Chociaż historia Yakei jest niezwykła, to w przeszłości znane były przypadki, kiedy samica zajmowała miejsce „królowej”. Yu Kaigashi przyznaje jednak, że dzieje się tak naprawdę bardzo rzadko. -W całej historii prymatologii znamy tylko kilka takich zdarzeń. - przyznaje. W rezerwacie Takasakiyama żyje łącznie ok. 1500 makaków japońskich. Podzielone są na dwie grupy: A oraz B. To w tej drugiej doszło do puczu, który zorganizowała Yakei. Rezerwat powstał, aby zapobiec konfliktom pomiędzy zwierzętami a rolnikami oraz zapewnić bezpieczeństwo jednym i drugim. Został założony w 1952 roku. Takasakiyama jest dziś popularną atrakcją turystyczną. Makaki, znane również jako małpy śnieżne, żyją głównie w zalesionych górach w centrum rezerwatu. Spędzają czas na zabawie. Czasem schodzą na niższy poziom i zbierają jedzenie, które dostarczane jest przez strażników.

Źródło: Daily MailLive Science