Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, wspiera organizatorów rozpoczynających się dzisiaj Mistrzostw Świata w skokach narciarskich, które potrwają do 16 marca br. w czeskim Harrachovie. Na potrzeby zawodów Air Products we współpracy z holenderską firmą Polar Snow wyprodukował z wykorzystaniem ciekłego azotu ponad 200 metrów sześciennych śniegu.

- Używając naszych technologii możemy wyprodukować śnieg nawet na Saharze – powiedział Radek Maděra, specjalista ds. kriogeniki w czeskim oddziale Air Products.

W ostatnim czasie temperatura powietrza w Harrachovie wzrosła do 15 stopni powyżej zera, co mogłoby uniemożliwić organizację Mistrzostw Świata. Dlatego specjaliści z firmy Air Products wykorzystując ciekły azot, w specjalnych namiotach, wyprodukowali odpowiednią ilość śniegu na potrzeby tej imprezy sportowej.

- Do uzyskania ponad 200 metrów sześciennych śniegu potrzebowaliśmy zaledwie 12 godzin – dodał Radek Maděra.

Co ważne, śnieg produkowany przy pomocy takiej technologii nie zawiera żadnych chemikaliów, jest więc identyczny z naturalnym. Sam proces produkcji śniegu polega na podawaniu przez dysze bardzo zimnego gazu (ciekłego azotu o temperaturze -196 stopni) do mieszanki sprężonego powietrza i wody. W zależności od dobranych parametrów, a konkretnie ciśnienia sprężonego powietrza, można uzyskać śnieg o bardzo małych kryształkach, twardy i wytrzymały, który idealnie nadaje się do uprawiania narciarstwa. Wydajność tej technologii sięga nawet 100 m3 śniegu na godzinę.

W tym roku firma Air Products wspierała już organizatorów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle i Zakopanem, gdy dodatnie temperatury powietrza zagrażały organizacji tych imprez. Zamrażanie rozbiegu skoczni w Wiśle trwało dwa dni. Do tego celu Air Products wykorzystało 1000 litrów ciekłego azotu oraz autorski system do spryskiwania torów na zimno.

- System do spryskiwania torów na zimno wykorzystuje ciekły azot o temperaturze -196 stopni Celsjusza. Urządzenie zostało opracowane przez Air Products w 2007 roku, kiedy dodatnie temperatury zagrażały organizacji Pucharu Świata w Zakopanem. Dzięki niemu nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych zawody mogą się odbywać. W ostatnich latach nasza firma kilkakrotnie wspierała organizatorów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ostatnio dostarczyliśmy ciekły azot oraz technologię Air Products do zamrażania torów na potrzeby konkursu skoków narciarskich mi in. w Wiśle 16 stycznia i w Zakopanem 18-19 stycznia br. – powiedział Janusz Paździora, specjalista ds. kriogeniki w polskim oddziale Air Products.

Komitet organizacyjny Pucharu Świata w skokach narciarskich w Polsce wielokrotnie prosił firmę Air Products o możliwość wsparcia przy mrożeniu rozbiegu skoczni. Specjaliści Air Products byli zawsze w gotowości na wypadek, gdyby zaszła potrzeba wykorzystania w tym celu ciekłego azotu.