Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, odbywający się jednocześnie w 8 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie i Łodzi. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wydarzenie wraca do tradycyjnych majowych dat. Część kinowa 19. edycji festiwalu filmowego rozpoczyna się 13 maja i potrwa ponad tydzień do 22 maja. Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.

National Geographic na Millennium Docs Against Gravity

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie pokazywanych 5 filmów National Geographic:

  •     „Becoming Cousteau” / „Podwodne życie Jacquesa Cousteau”
  •     „The Rescue” / „Na ratunek”
  •     „The Territory” / „Terytorium”
  •     „Fire of Love” / „Wulkan miłości”
  •     „McCurry. The Pursuit of Colour” / „McCurry. W pogoni za kolorem”

„Na ratunek” to kulisy historycznej misji

W 2018 r. niemal cały świat śledził wydarzenia w Tajlandii, gdzie w jaskini Tham Luang grupa 12 małoletnich piłkarzy razem z trenerem przez 10 dni czekała na tytułowy ratunek. Młodzi sportowcy najpierw się zgubili, a następnie wyjście na zewnątrz uniemożliwił im deszcz. Po intensywnych opadach jaskinia została zalana. Na pomoc ruszyli nurkowie z Royal Thai Navy SEALs i US Air Force Special Tactics.

Zdobywcy Oscara® E. Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin trzymają widzów w napięciu, pokazując kulisy głośnej misji ratunkowej. W dokumencie wykorzystano niepublikowane wcześniej materiały i ekskluzywne wywiady. Różnej jakości nagrania, realizowane na różnych sprzętach, nadaję filmowi dynamiki oraz uwypuklają autentyczność. Widz ma wrażenie, jakby na bieżąco śledził akcję. Z tą różnicą, że pierwszy raz widzimy więcej, niż do tej pory w telewizji czy w Internecie.

Historia o bohaterach

Film „Na ratunek” przedstawia historię głównie z perspektywy nurków, bohaterów misji, którzy nie doczekali się jeszcze takiej platformy w mediach. Po sukcesie akcji ratunkowej oczy świata zwróciły się na ewakuowanych z jaskini chłopców. A co działo się w głowach nurków? Jak przygotowywali się do przeprowadzenia jednej z największych tego typu misji w historii?

Cichą, choć niebezpieczną, bohaterką filmu jest sama jaskinia Tham Luang. Z dokumentu dowiadujemy się więcej o jej geologii, skomplikowanym układzie korytarzy i towarzyszącym im mitach.

Twórcy filmu zachęcają do seansu całe rodziny. Bo choć nie jest to kino familijne, to dokument o dzieciach w potrzasku i dylematach ratowników porusza, skłania do refleksji i może być zaczątkiem rozmowy o wartościach najważniejszych w życiu.

Dokument Na ratunek jest wyświetlany w warszawskich kinach: Elektronik, Luka i Kinoteka. Daty seansów są do sprawdzenia TUTAJ.