Nie żyje Mirosław Hermaszewski 

Informację o śmierci wybitnego polskiego lotnika i kosmonauty przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, a prywatnie zięć zmarłego.

– W imieniu rodziny potwierdzam bardzo smutną informację o śmierci generała Mirosława Hermaszewskiego – pierwszego polskiego kosmonauty, świetnego pilota, dobrego męża i ojca, ukochanego dziadka. Odszedł na Wieczną Wartę. R.I.P. – czytamy na Twitterze. 

Kim był Mirosław Hermaszewski? 

Gen. Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na Wołyniu. Po zakończeniu II wojny światowej wraz z rodziną został przesiedlony z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, a także Akademię Sztabu Generalnego w Rembertowie. 

W czerwcu 1978 r. Hermaszewski wraz z radzieckim kosmonautą białoruskiego pochodzenia, Piotrem Klimukiem odbył lot statkiem Sojuz 30. Stał się wówczas pierwszym i do tej pory jedynym Polakiem, który poleciał w kosmos. Rejs trwał 8 dni, podczas którego wykonano 126 okrążeń ziemi.

Przez cztery dekady służył w polskim lotnictwie. W latach 1986-1990 był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, a od 1998 do 2002 roku stał na czele krajowej Rady Lotnictwa. 

Fot. Keystone/Getty Images