„Mniej znaczy więcej” – to zdanie idealnie oddaje klimat wnętrz utrzymanych w stylu minimalistycznym. Urządzając swoją sypialnię w tym stylu postawmy na jakość, a nie ilość dodatków. Pozbądźmy się niepotrzebnych bibelotów, pozostawiając jedynie te elementy wystroju wnętrza, które są użyteczne, a przy tym stylowe. Jest to o tyle ważne, że przecież to w sypialni szukamy wytchnienia po całym długim dniu, ważne więc by wnętrze było uporządkowane oraz urządzone harmonijnie i spójnie.

Łóżko – w centrum każdej sypialni

Centralnym elementem każdej sypialni jest łóżko – to więc na wyborze odpowiedniej pościeli i narzuty powinniśmy się skupić, aranżując przestrzeń w odpowiednim stylu. Co więcej, to właśnie narzuta i pościel są najczęściej elementami wprowadzającymi kolor przewodni do całego wnętrza. Jaki kolor wybrać do sypialni urządzonej w stylu minimalistycznym? Tajniki wyboru odpowiednich barw zdradza Justyna Czapla, dekoratorka z firmy Eurofirany będącej liderem w brażny home decor: „Minimalistyczne aranżacje sprowadzają się często do kolorów jasnych, pastelowych, takich jak delikatne ciepłe odcienie szarości, błękitu czy beżu pojawiające się na ścianach, czy w meblach. Dodatki typu narzuta na łóżko w zdecydowanym kolorze granatowymm, czy grafitowym nada sypialni oryginalny charakter. Kolor ten możemy powtórzyć w innych dodatkach łatwych do wymiany typu poduszki dekoracyjne, doniczki czy obraz z motywem zawierającym nasz kolor przewodni”. 

W minimalistycznej sypialni idealnie sprawdzi się jednokolorowa pościel wykonana z miękkiej i przewiewnej satyny bawełnianej. Możemy zdecydować się na neutralny, biały lub też beżowy kolor, albo też wprowadzić mocniejszy akcent kolorystyczny np. turkus lub granat. Dopełnieniem wystroju może być narzuta wykonana z matowych materiałów, np. bardzo modnego ostatnio weluru, czy też bawełny lub mikrofibry. Efektowne pikowanie podkreśli w jednobarwnej narzucie jej strukturę i styl.

Minimalistyczna dekoracja okna w Twojej sypialni

Decydując się na urządzenie sypialni w stylu minimalistycznym, oprócz wyboru odpowiedniej pościli oraz narzuty powinniśmy skupić się także na wystroju okna. Jakie firany gotowe i zasłony wybrać do minimalistycznej sypialni? Na pewno powinniśmy wystrzegać się intensywnych wzorów, czy nadruków. W minimalistycznej sypialni postawmy na lekkie białe lub kremowe firany, np. z woalu. Dzięki takiemu wyborowi wnętrze pozostanie jasne i słoneczne, co podkreśli charakter całego wnętrza. Jak doradza Justyna Czapla z firmy Eurofirany: „Sypialnia jest bardzo dobrym miejscem na zastosowanie w dekoracji okiennej firan gotowych, ponieważ z reguły w sypialni mamy jedno okno. W takiej sytuacji łatwiej o szybką zmianę aranżacji. To powoduje, że standardowa szerokość firan gotowych (140x250) wystarcza na efektowną dekorację okna. Kiedy jednak firanom nadajemy większy priorytet i chcemy by nie były tylko ozdobnymi elementami spoczywającymi na bokach okna, warto skorzystać z tych o większej szerokości (300x250) by wystarczyło na ozdobienie całego okna. Sypialnia jest miejscem, w którym możemy sobie pozwolić na wysokość firan dłuższą niż 1 cm nad podłogą. Mam na myśli wysokość umożliwiającą kilkocentymetrowe położenie się materiału na podłodze”.

Wybór zasłon do minimalistycznej sypialni także powinien opierać się na prostocie. Najlepiej sprawdzą się jasne, półprzezroczyste zasłony – kremowe lub w jednym z pastelowych kolorów. Dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli zależy nam na zaciemnieniu pomieszczenia jest wybór rolet bądź żaluzji.

Dodatki w stylu minimalistycznym

Najoczywistszym wyborem, jeśli chodzi o kolor ścian w minimalistycznej sypialni jest kolor biały. Alternatywą dla białego koloru mogą być szarości (od pastelowych odcieni aż po głębokie betonowe kolory), czy też beże, kremy lub błękity. By ożywić nieco wnętrze, możemy zdecydować się na modny kolorystyczny akcent, np. w postaci nowoczesnego dużego obrazu na jasnej ścianie. Wrażenie spójności osiągniemy, gdy paleta barw z obrazu znajdzie się także na tekstyliach: narzucie, pościeli czy też właśnie zasłonach. Pamiętajmy, że aby wydobyć piękno z minimalistycznego wnętrza, musimy zadbać o właściwe oświetlenie. Trzymając się zasady „mniej znaczy więcej” wybierzmy oświetlenie w prostej oprawie, dające piękne naturalne światło.

Urządzając sypialnię w stylu minimalistycznym musimy uważać, by nie popaść w skrajność – minimalistyczny wcale nie oznacza surowy. Nie możemy rezygnować z ciepła i przytulności, które możemy wprowadzić właśnie poprzez dobór odpowiednich tekstyliów oraz elementów dekoracyjnych.