Oficjalnie badanie mówi, że "analizuje związek pomiędzy nawykowym zaangażowaniem muzycznym a subiektywnym samopoczuciem", gdzie "nawykowe zaangażowanie muzyczne" może być czymkolwiek, od uczestnictwa w festiwalach muzycznych do samego pójścia do klubu. Jednak najważniejszą częścią tego doświadczenia jest element wspólnotowy – część, w której czujemy radość w tłumie obcych i wymieniamy się z nimi dobrą energią. 

 

Nie tylko australijskie badanie potwierdza dobry wpływ muzyki na żywo na ludzi – raport, który został wydany przez londyńską arenę koncertową O2 we współpracy ze specjalizującym się w naukach behawioralnych wykładowcą Uniwersytetu Goldsmith Patrickiem Faganem również potwierdza tę teorię. Według Fagana pójście na koncert nawet na zaledwie 20 minut może zwiększyć nasze samopoczucie o 21 procent, co jest bardzo dobrym wynikiem, zważając na to, że ten sam czas spędzony na praktyce jogi zwiększa dobre samopoczucie o 10 procent, a spacer z psem zaledwie o 7. Uczestnictwo w koncercie na żywo pokazało wzrost kluczowych markerów badania – poczucie własnej wartości wśród badanych osób oraz poczucie bliskości z innymi skoczyły średnio o 25 procent, podczas gdy poziom stymulacji psychicznej wzrósł o imponujących 75 procent.

 

Jak często powinniśmy doświadczać muzyki na żywo, by żyć jak najlepiej? Badanie wykazało, że ci, którzy chodzą na koncerty przynajmniej raz na dwa tygodnie, mają większe szanse doświadczyć "szczęścia, zadowolenia, produktywności i poczucia własnej wartości na najwyższym poziomie".

 

Ponadto raport O2 i Patricka Fagana wskazuje również bezpośredni związek poprawy samopoczucia z wydłużeniem długości życia, sugerując, że regularne uczestnictwo w koncertach może zapewnić nam aż 9 dodatkowych lat życia. Czas więc zaplanować swój kalendarz koncertowy na 2020 i cieszyć się muzyką oraz szczęśliwym, dłuższym życiem.