W badaniu wzięło udział 1000 Amerykanów. Ankietowanych zapytano m.in. o zarobki oraz ich plany podróżnicze na najbliższe miesiące. Jak się okazało, milenialsi, czyli dzisiejsi 20 i 30-latkowie, którzy zarabiają co najmniej 100 tys. dolarów rocznie, wydadzą w tym roku na podróże najwięcej. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w tej grupie wyjazdy luksusowe, za które trzeba zapłacić min. 5 tys. dolarów. 

37 proc. milenialsów już zarezerwowało wakacyjne wycieczki lub poważnie o tym myśli, a 32 proc. z nich planuje w przyszłym roku wydać na podróże jeszcze więcej niż w najbliższych miesiącach.

Milenialsi ruszają w świat

Mimo że badanie zostało przeprowadzone za oceanem, to wyniki można odnieść do milenialsów zamieszkujących inne kraje. Ankietowani potwierdzili, że ta grupa wiekowa chętniej od pozostałych wydaje oszczędności na podróże. Część środków udało im się odłożyć w czasie pandemii, kiedy inne rozrywki były niedostępne.
Po roku życia w zamknięciu milenialsi coraz chętniej decydują się na dalekie podróże i nierzadko planują zostać na miejscu dłużej niż zazwyczaj. Kierunki, jakie wybierają, są bardzo różnorodne. Kurorty, rejsy, kilkudniowe city breaki – chyba każdy z nas marzy o podobnych wyjazdach.

Podróże po pandemii

Zainteresowanie luksusowymi podróżami to dobry prognostyk dla światowej gospodarki. Czołowi ekonomiści szacują, że w miarę luzowania obostrzeń na całym świecie, będziemy świadkami największego turystycznego boom od pokoleń. Popularne kierunki już teraz walczą o podróżnych. Jak na razie, w wielu krajach turyści muszą liczyć się z odbyciem kwarantanny na przyjeździe na miejsce. Część państw, w tym przykładowo Włochy, znoszą jednak ten obowiązek osobom, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 lub otrzymały negatywny wynik testu na koronawirusa na 72 godziny przed przylotem.

Międzynarodową turystykę ma dodatkowo usprawnić tzw. paszport szczepionkowy. Jeśli propozycja Komisji Europejskiej zostanie pozytywnie rozpatrzona, przepustki zaczną być używane na terenie UE już w czerwcu. Przy planowaniu zagranicznych wyjazdów warto pamiętać o tym, żeby sprawdzić jak najbardziej aktualnie informacje dotyczące zasad przyjazdu. Sytuacja na świecie cały czas jest dynamiczna.