Po dwuletnie przerwie literacki festiwal Miedzianka Fest wraca w odmienionej formie. Tym razem to nie miłośnicy książek przyjadą do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do nich. Nie zmienia się to, że uczestników czeka kilka dni inspirujących spotkań z ulubionymi autorami. Co warto wiedzieć?

Festiwal Miedzianka Po Drodze rozpocznie się w piątek, 26 sierpnia cyklem dwudniowych warsztatów „Poszerzona rzeczywistość”. To zupełnie nowy koncept w ramach wydarzenia i w tym roku jedyny odbywający się w miejscu narodzin tej imprezy. Wędrowna forma festiwalu pozwala zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności.

Miedzianka Fest wraca po przerwie. W tym roku wydarzenia dosłownie rusza w drogę / fot. mat. prasowe

Jak zwykle o strefę dziecięcą zadbają Etnowarsztaty razem z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.

Miedzianka Po Drodze. Festiwal rusza w podróż po kraju

W Miedziance w ciszy, spokoju i kameralnym gronie będziemy aktywnie doświadczać tego miejsca, a potem zabierzemy strzępki grzybni, która owocować będzie w całym kraju. Na festiwalu mogą zacząć się zmiany – twórcze reakcje na kryzysy, których już doświadczamy i które nas czekają w przyszłości. W końcu rozszerzona rzeczywistość nie ma granic, a żadnego końca świata nie będzie.

28 sierpnia festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą prawie siedemset kilometrów podróż po Polsce. Pierwszym przystankiem na trasie będą Gliwice (28.08).

Potem festiwal odwiedzi:

  • Racibórz (29.08),
  • Nysę (30.08),
  • Opole (31.08),
  • Złoty Stok (1.09),
  • Pleszew (2.09) i
  • Sierosław w Gminie Tarnowo Podgórne pod Poznaniem (3.09).

Miedzianka Fest wraca po przerwie. W tym roku wydarzenia dosłownie rusza w drogę / fot. mat. prasowe

To właśnie po drodze odbędą się spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, spacery i zajęcia dla dzieci. Ilość wydarzeń festiwalowych względem poprzednich edycji zostanie więc utrzymana, odbędą się one jednak na trasie przejazdu festiwalu. Organizatorom zależy, aby uczestnicy wydarzenia mieli możliwość spokojnego kontaktu z autorami, autorkami i ich tekstami. 

Spotkania autorskie na trasie festiwalu będą transmitowane online. Rozmowy z autorkami i autorkami opublikuje Audioteka w formie podcastu Mówi Miedzianka.

Korespondentami na trasie będą Michał Nogaś, Wojciech Szot, Mariusz Szczygieł oraz multimedialny duet Dyba Lach i Adam Lach. National Geographic Traveler jest patronem medialnym festiwalu Miedzianka Po Drodze, a na miejscu będzie też Mateusz Łysiak, dziennikarz National-Geographic.pl.

Tegoroczny program festiwalu odbywa się pod hasłem „Literatura niepraktyczna”

– Najlepsze książki są pisane na przekór wydawniczym zamówieniom i w poprzek czytelniczych przyzwyczajeń. Nie gonią za rynkowymi trendami i modami. To one wytrącają z myślowej rutyny i uruchamiają wyobraźnię  mówi Filip Springer – To takie teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji. Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi, zostawiające to co najważniejsze w niedopowiedzeniu, z którym każdy czytelnik i czytelniczka musi się zmierzyć samodzielnie.

Jak podkreśla, to może być niewygodne i trudne, ale „dopiero dyskomfort związany lekturą prowadzi do poszerzenia pola świadomości i empatii”. Springer stawia też intrygujące pytania: Co to w ogóle znaczy czytać? Czym jest i czym może być w antropocenie doświadczenie lektury?

Miedzianka Fest wraca po przerwie. W tym roku wydarzenia dosłownie rusza w drogę / fot. mat. prasowe

Mimo że festiwal opuszcza rodzinne gniazdo, chce w swojej formie podkreślać przywiązanie do pejzażu. Istotny jest więc walor krajoznawczy. To okazja, aby poznać i opowiedzieć kawałek Polski.