Kilka lat temu, naukowcy ze słynnego Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA podjęli współpracę ze Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) by opracować światowe zestawienie miast o największej ilości drzew. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwa miasta z Republiki Południowej Afryki: Durban (na 7. miejscu z 23,7% swojej powierzchni stanowiącej parki) i Johannesburg (na 8. miejscu z 23,6% zajętymi przez miejską zieleń). Ponadto, to drugie miasto może się poszczycić według wielu, największym zasadzonym przez człowieka lasem na świecie!

Największy zasadzony przez człowieka las na świecie?

W rzeczywistości nie chodzi tu o las w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, bowiem miliony drzew porastających miasto są rozproszone po całym jego terenie. Wciąż jednak ekosystem, który tworzą, sprawia, że Johannesburg jest jednym z najbardziej zalesionych miast na całym świecie, z różnorodnymi drzewami zasadzonymi na całym jego obszarze. Jednym z najbardziej godnych uwagi są jakarandy. Przywiezione do Afryki z Ameryki Południowej w późnych latach dziewiętnastego wieku jakarandy szybko stały się ulubionym gatunkiem drzew wśród mieszkańców, ponieważ ich fioletowe kwiaty podkreślają nadejście wiosny i lata.
 

10 milionów drzew

Pierwszym parkiem założonym w Johannesburgu był Joubert Park otwarty w 1887 roku. Od tamtej pory panorama miasta zyskała ogromną ilość zieleni. Z racji na ogromną bioróżnorodność roślinności w tym mieście, na zdjęciach satelitarnych Johannesburg rejestrowany jest jako deszczowy las tropikalny! Oprócz tego, co określa się mianem „lasu” w mieście znajduje się jeszcze ponad 2 343 różnej wielkości parków oraz 36 cmentarzy (które choć nie są oczywiście terenami rekreacyjnymi, jak najbardziej spełniają kryterium obszarów zielonych z racji wszechobecnej na nich roślinności) na terenach których, rośnie w sumie około 10 milionów drzew. Ten wynik jest tym bardziej imponujący jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Johannesburg jest największym miastem na świecie (żyje tu 6 mln ludzi) bez dostępu do morza, jeziora lub choćby rzeki!

Od 2006 r. podejmowane są również szeroko zakrojone wysiłki, aby niezwykły las Johannesburga poszerzyć tak, by obejmował oddalone o ok. 20km na Soweto. Zajmuje się tym „Projekt Zazielenienia Soweto” który od 2006 roku doprowadził do posadzenia w Soweto ponad 200 tysięcy drzew!