W lutym 2023 r. Bobi trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy pies na świecie w historii. Pochodzący z Portugalii pupil, który urodził się 11 maja 1992 r., w momencie dokonywania wpisu miał 30 lat i 267 dni. Niestety w październiku minionego roku media obiegła informacja o śmierci psiego rekordzisty. Czworonóg odszedł po długich 11 478 dniach życia

– Choć żył dłużej niż jakikolwiek pies w historii, jego 11 478 dni na świecie nie wystarczyłoby nigdy tym, którzy go kochali – napisała w pożegnalnym wpisie dr Karen Becker. Przypomnijmy, że ceniona amerykańska ekspertka z dziedziny weterynarii kilka miesięcy wcześniej odwiedziła Bobiego. Jak wówczas przyznała, sekretem długowieczności pupila była dobrze dobrana i urozmaicona dieta

Najstarszy pies na świecie wcale nie był najstarszy? 

Nieoczekiwanie temat najstarszego psa świata powrócił. Niespełna trzy miesiące po śmierci czworonoga podjęto decyzję o tymczasowym usunięciu Bobiego z Księgi Rekordów Guinnessa. Powodem są coraz częściej pojawiające się wątpliwości, co do prawdziwości wieku mastifa portugalskiego. 

– W czasie, gdy nasz przegląd jest w toku, postanowiliśmy tymczasowo wstrzymać oba rekordy dotyczące najstarszego żyjącego psa do czasu, aż wszystkie nasze ustalenia zostaną potwierdzone – przekazał rzecznik Księgi Rekordów Guinnessa. 

Jak podkreśla Danny Chambres, członek rady Royal College of Veterinary Surgeons, to niemal niemożliwe, żeby Bobi przeżył 31 lat, czyli 200 lat licząc w psich latach . – Żaden z moich kolegów weterynarzy nie wierzy, że Bobi w rzeczywistości miał 31 lat – zaznacza Chambres, cytowany przez „The Guardian”. 

W lutym 2023 r. Bobi trafił do Księgi Rekordów Guinnessa (Fot. Luis Boza / Anadolu Agency / Getty Images)

Swoje śledztwo przeprowadził także amerykański magazyn „Wired”. Dziennikarze miesięcznika ustalili, że choć czworonóg był zarejestrowany w rządowej bazie kotów i psów, to podane przez właściciela dane nie były nigdy przez nikogo weryfikowane. Przeprowadzone przed śmiercią Bobiego badania genetyczne rzeczywiście wykazały, że pies jest stary, ale nie pozwoliły ustalić dokładnego wieku

O komentarz w tej sprawie poproszono również Leonela Costę, właściciela zmarłego w październiku pupila. Mężczyzna jednak nie odpowiedział na pytania, które otrzymał od redakcji „Wired”. W 2023 r. opiekun pupila zdradził w jednym z wywiadów, że miał 8 lat, gdy Bobi pojawił się na świecie.

– Miałem 8 lat, kiedy Bobi pojawił się na świecie. Ojciec był myśliwym i zawsze było u nas dużo psów. Rodzina nie chciała kolejnych szczeniaków i zdecydowała się ich pozbyć. Bobi miał szczęście, bo jako jedyny ze swojego rodzeństwa pozostał – wspomina. 

Ile lat miał najstarszy pies na świecie?

Poprzedni psi rekordzista – biały chihuahua o imieniu Spike – w chwili wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa miał 23 lata i 43 dni. Za najstarszego psa w historii – przed Bobiem – uznawany był czworonoga rasy australian cattle dog o imieniu Bluey. Rekordzista urodził się w 1910, a odszedł w 1939 roku, mając 29 lat i pięć miesięcy

Dla porównania Flossie, czyli aktualnie najstarsza kotka na świecie, ma 26 lat, co w przeliczeniu daje ok. 120 lat „ludzkich” (przypomnijmy, że najstarsza żyjąca osoba na świecie w marcu będzie obchodzić 117 lat). Pochodząca z Londynu kocia rekordzistka pod koniec 2022 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Źródło: theguardian.com