Meteoroid wywołał głośny huk, pędząc przez ziemską atmosferę. Dodatkowo podczas spadania uwolnił energię równoważną wysadzeniu 200 kilogramów trotylu. Pracownicy NASA precyzują, że skała najprawdopodobniej ważyła około 4,5 kilograma, a jej średnica mierzyła 15 centymetrów - jak donosi serwis livescience.com. 

Meteor nad stanem Vermont USA

Według NASA meteoroid pokonał granicę ziemskiej atmosfery z prędkością około 68 tys. km na godzinę. Mieszkańcy stanu Vermont zaobserwowali go o godzinie 17:38 czasu lokalnego. Miejscowa stacja telewizyjna natychmiast zaczęła otrzymywać telefony od zaniepokojonych Amerykanów. Dzwoniący relacjonowali, że w momencie, kiedy meteor pojawił się na niebie, usłyszeli głośny huk – część osób mówiła też o odczuwalnych wibracjach.

Naukowcy tłumaczą, że hałas i trzęsienia były spowodowane pęknięciem meteoroidu. Bardzo duża prędkość oraz nagła zmiana ciśnienia doprowadziły do rozerwania skały, co zakończyło się spektakularnym deszczem mniejszych odłamków.

Deszcze meteorów obserwujemy, kiedy w ziemskiej atmosferze pojawiają się fragmenty rozpadających komet – do ich eksplozji dochodzi pod wpływem tarcia i ciepła. Komety składają się z lodu i luźnych skał. Najczęściej materiały te spalają się podczas spadania, jednak jeśli są większe, czasami docierają do powierzchni  Ziemi.

Trajektoria lotu

Z analizy doniesień świadków wynika, że meteoroid po raz pierwszy został zauważony nad stanowym lasem Mount Mansfied na wysokości 84 kilometrów. Następnie poruszał się na północny wschód z prędkością 21 kilometrów na sekundę, po czym spłonął nad Beach Hill w hrabstwie Orleans. Pracownicy NASA cały czas pracują nad udoskonaleniem trajektorii lotu ciała niebieskiego. Pomogą im w tym nie tylko relacje świadków, ale też zdjęcia i filmy, które pojawiły się w mediach społecznościowych. Już teraz udało się ustalić, że choć meteor pojawił się nad stanem Vermont, to był również widoczny z Nowego Jorku, a nawet z Kanady.

Jak tłumaczą astronomowie, meteoroid zaobserwowany na wschodzie USA najprawdopodobniej był fragmentem asteroidy. To nie powinno jednak budzić naszych obaw. Wbrew historiom przedstawianych w filmach, nie każdy meteoroid stanowi zagrożenie dla ludzi. Skała musiałaby mieć ogromne rozmiary i uderzyć w gęsto zaludnione miejsce. W każdym innym wypadku możemy podziwiać je jako piękno natury.
 

Kula ognia nad północnym Vermontem Naoczni świadkowie z północnego wschodu i Kanady donoszą, że widzą jasną kulę ognia ...

zestawione przez NASA Meteor Watch & nbsp; Niedziela, 7 marca 2021