4 września Matka Teresa została kanonizowana w Watykanie przez papieża Franciszka. Zmarła zakonnica, nazywana Świętą Rynsztoków, i laureatka Nagrody Nobla z 1979 roku, jest powszechnie znana z tego, że dziesiątki lat spędziła na pomaganiu biednym i chorym w Kalkucie. 
 

Miliony, jeśli nie miliardy, ludzi na całym świecie od dawna uwielbiają kobietę, która stała się symbolem niesienia pomocy tym najbardziej poszkodowanym. Światowi przywódcy spotykali się z nią i oddawali jej cześć, w tym Ronald Reagan, Indira Gandhi, Księżna Diana i Dalai Lama. Matka Teresa otrzymała amerykański Medal Wolności i tytuł doktora honoris causa nadany przez Uniwersytet Cambridge. 
 

Prezydent Bill Clinton w 1996 roku nadał jej honorowe obywatelstwo USA, twierdząc, że pokazała "jak możemy spełniać nasze marzenia o sprawiedliwym i dobrym społeczeństwie”. 
 

Urodzona jako Agnes Gonxha Bojaxhiu w 1910 roku na terenie dzisiejszej Macedonii, Matka Teresa wstąpiła do zakonu loretanek w 1928 roku.  W 1946 roku podczas podróży pociągiem przez Indie postanowiła opuścić zakon loretanek na rzecz Misjonarek Miłości. Zakon oficjalnie założyła cztery lata później. Od tej pory na całym świecie zakon otworzył ponad 130 domów, by nieść opiekę chorym i umierającym. 
 

Misjonarki Miłości tradycyjnie składają śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości i oprócz tego czwarty ślub pełnienia „całym sercem bezinteresownej służby  najbiedniejszym z biednych”. Matka Teresa z roli przewodniczącej zgromadzenia Misjonarek Miłości ustąpiła w wieku 86 lat, na sześć miesięcy przed swoją śmiercią w 1997 roku.  
 

Nieżyjący już Christopher Hitchens był jednym z najbardziej zdeklarowanych krytyków Matki Teresy. W swojej książce z 2012 roku "Misjonarska miłość. Matka Teresa w teorii i w praktyce" Hitchens pisze, że niektórzy lekarze odwiedzający jej misje skarżyli się, że pacjenci nie mają wystarczającej opieki - przebywają w niehigienicznych warunkach, głodni i bez dostępu do środków przeciwbólowych. Matka Teresa z kolei pojechała do drogich amerykańskich ośrodków medycznych, kiedy sama wymagała leczenia.
 

Hitchens pisze, że Matka Teresa przyjęła donację w wysokości ponad miliona dolarów od finansisty Charlesa Keatinga, który później siedział w więzieniu za oszukanie inwestorów. Zakonnica napisała do sądu z prośbą o łaskę dla Keatinga, ale nie wytłumaczyła, w jaki sposób jest z nim powiązana. Wychwalała i przyjęła pieniądze od prawicowego dyktatora Jean-Claude’a Duvaliera, który później został oskarżony o pozwolenie na torturowanie i mordowanie tysięcy Haitańczyków w czasie jego rządów. 
 

Hitchens cytuje również nieopublikowaną książkę Susan Shields, byłej Misjonarki Miłości, która twierdzi, że Matka Teresa nauczyła zakonnice potajemnego udzielania chrztu umierającym. Po zapytaniu umierającego, czy chce „bilet do nieba”, siostry „udawały, że chłodzą czoło tej osoby mokrą szmatką, a tak naprawdę chrzciły ją, po cichu wypowiadając niezbędne słowa”. 
 

Proces kanonizacji
 

Proces kanonizacji zmieniał się na przestrzeni dziejów. Pierwsi święci byli męczennikami, którzy umarli za wiarę. We wczesnym okresie kościoła katolickiego papież nie zawsze brał udział w tym procesie. W 1234 roku prawo do kanonizacji zostało oficjalnie przekazane papiestwu. Do czasów papieża Jana Pawła II kanonizowano około 300 osób. 
 

Za czasów papieża Jana Pawła II proces kanonizacyjny został uproszczony, co spowodowało gwałtowny wzrost liczby świętych. Jan Paweł II, podczas 26-letniego okresu sprawowania funkcji papieża w latach 1978 – 2005, kanonizował 482 świętych. Beatyfikował 1327 osób, w tym Matkę Teresę. 
 

Źródło: National Geographic News, pełna wersja artykułu znajduje się tutaj.
 

Tekst: Jackie Snow


Obejrzyjcie kolejny odcinek naszego serialu "Warto spróbować"! Tym razem odkrywamy skarby w zatopionym kamieniołomie.