Komputer czy telefon może być źródłem wielu surowców, które można na nowo wykorzystać. Według danych podanych przez United Nations Environment Programme (UNEP), każdego roku konsumenci na całym świecie produkują ok. 50 mln ton zużytego sprzętu elektronicznego. Z tego tylko 20% jest formalnie poddawane recyklingowi. Tymczasem wartość produkowanych rocznie e-odpadów wynosi ponad 62,5 mld dolarów. Tona e-odpadów zawiera 100 razy więcej złota niż tona rudy złota.

Złoto ukryte w e-odpadach

Dla przykładu, aby pozyskać kilogram złota potrzeba przetworzyć 5 zużytych komputerów. Wydobycie takiej samej ilości tego surowca w kopalni w Afryce wymaga eksploatacji 2 ton skał i ziemi. Wciąż jednak w wielu miejscach na świecie, w tym także w Polsce, klienci potrafią nie przykładać wagi do recyklingu e-odpadów. Według badania „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wiedza i postawy Polaków” w naszych domach zalega 2,43 mln sztuk zepsutego sprzętu IT.

Co gorsza, 21% badanych, którzy pozbyli się elektrośmieci w ciągu ostatniego roku, zrobiło to niepoprawnie, wyrzucając je po prostu do zwykłego śmietnika. Stąd nadal konieczna jest dalsza edukacja.

Komputery Acer produkowane z materiałów z recyklingu

W parze z nią powinny iść także działania ze strony producentów, takie jak chociażby zastosowanie coraz większej ilości surowców z recyklingu. Jak wskazuje Michał Senkowski, Product Manager z Acer Polska, to przyszłość, która dzieje się już na naszych oczach.

– W sklepach x-kom, KTR, Media Expert i RTV Euro AGD można będzie kupić laptop, który powstał właśnie z materiałów z recyklingu. Vero z procesorami Intel 12 generacji wkrótce pojawią się w ofercie wspomnianych sklepów. Jednak poza najbardziej szlachetnymi surowcami, jak złoto czy platyna, konieczne jest szersze podejście do tego tematu przy produkcji sprzętu elektronicznego. Przykładem takiego myślenia jest laptop Acer Aspire Vero, którego obudowa posiada 27% plastiku pozyskanego z recyklingu (PCR), klawiatura 50% PCR, a ekran laptopa powstał aż w 99% z odzyskanego materiału. Opakowanie i wypełnienie również jest zrównoważone. Powstało w 100% z kartonu z recyklingu, a na pudełku użyto atramentu sojowego – wyjaśnia Michał Senkowski.

Ekologia to przyszłość elektroniki

Ponadto firma używa plastiku wyłowionego z oceanów do produkcji touchpadów, m.in. w laptopie Swift SF514-56. Już blisko w 9 milionach urządzeń Acer wykorzystano plastik pochodzący z recyklingu. Do 2025 roku firma chce, aby każde wyprodukowane urządzenie Acer było wykonane z minimum 30% materiału PCR.

Ogromne bogactwo naszej planety sprawia czasem wrażenie nieskończonego. Jednak coraz częściej pojawia się ostrzeżenie – być może to ostatni moment, by zatrzymać niszczące Ziemię procesy. Można to zacząć już dziś, od zajrzenia do własnej szafki i bardziej ekologicznych wyborów przy zakupach elektroniki.

Źródła: UNEP, Zielona Gospodarka, Dzień Bez Elektrośmieci.