Nie bez powodu Marek Arcimowicz - fotograf magazynu National Geographic Polska od początku istnienia pisma, czyli od 1999 roku - znany jest jako „fotograf do zadań specjalnych”. Fotografował we wszystkich strefach klimatycznych Ziemi. Z aparatem podróżował przez zaśnieżone pustkowia Spitsbergenu, pustynię Gobi, Papuę, Indie, Mongolię, po szczyty Himalajów. Był wielokrotnym uczestnikiem i organizatorem wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i badawczych. Zawsze interesowało go to, co egzotyczne, nieznane, odległe.

Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki, Politechniki Wrocławskiej i początkowo jego zainteresowania fotograficzne koncentrowały się właśnie wokół architektury i sztuki użytkowej. W późniejszych latach skupia się głównie na aspektach dynamiki i ruchu w fotografii, co wynika z jego zaangażowania w dalekie wyprawy i w sporty ekstremalne.

W 2012 roku w ramach międzynarodowej ekspedycji naukowej do Wenezueli wspiął się na niezdobyty wcześniej szczyt Tramen Tepui. Plonem tej wyprawy było również odkrycie trzech nieznanych dotąd gatunków zwierząt.

Od 2014 do 2018 pełnił funkcję fotografa w projekcie „Kobieta na krańcu świata” Martyny Wojciechowskiej. Jego fotoreportaż „Ludzie duchy” ze szkoły w Buhangija w Tanzanii, gdzie uczą się odrzuceni przez społeczeństwo albinosi, można było zobaczyć w wydaniu „National Geographic Polska” oraz podczas wystawy o tym samym tytule.

Jego prace były eksponowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. „Oczami fotografów National Geographic”, publikowano je też na łamach wydawnictw książkowych i prasy. W 2016 roku z rąk prezydenta miasta odebrał tytuł ambasadora Wałbrzycha - obok takich osobowości jak Krzesimir Dębski czy Olga Tokarczuk.

Jest twórcą, gospodarzem i współorganizatorem festiwalu fotograficznego “FotoCamp”. Okazjonalnie - wykładowca akademicki.

Jak sam mówi, żyje w międzykontynentalnym rozkroku, a w przerwach od pracy, mieszka z rodziną w górach.

Przez najbliższe tygodnie Marek Arcimowicz w ramach projektu Fotograf Miesiąca Storytellers przejmie nasze konto @natgeopl na Instagramie. Zapraszamy w tę fotograficzną podróż!

Więcej: arcimowicz.comwww.instagram.com/arcimarek