Literatura  sensacyjna, która ma wielu zwolenników,  rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim  musi wyróżniać się interesującą akcją, by wciągnąć czytelnika na wiele godzin. Fabuła musi zaskakiwać, przy jednoczesnym zapewnieniu   wiarygodności  przedstawionych wydarzeń.

Właśnie tymi cechami charakteryzuje się książka  T.S Learner  „ Mapa ”, wydana przez HACHETTE POLSKA. 
-Moja powieść to fikcja literacka tworzona z myślą, by odkrywać nowe ścieżki, bawić, inspirować i zaciekawiać - pisze w nocie od autora Tobsha  Learner, znana na świecie autorka książek i dramaturg. Urodzona i wychowana w Anglii,  teraz dzieli swój czas pomiędzy Australię, Wielką Brytanię i USA, gdzie jej kolejne książki zdobywają tak czytelników jak i krytyków.

Jak wiele książek tego typu, „MAPA”  dzieje się w dwóch przedziałach czasowych: pierwszy to rok 1613, drugi 1953.
Powieść zaczyna się od dość znanego  schematu, w którym  bohater, tym razem jest nim  młody naukowiec,  znajduje tajemniczą księgę. „Mapa” jednak broni się coraz lepiej z każdą przeczytaną stroną. W  1953 roku w Londynie w ręce Augusta Winthropa, kartografa, miłośnika średniowiecza i literatury klasycznej, trafia niezwykła kronika, antyczna księga. Okazuje się, że ten bardzo cenny dziennik należał do słynnego alchemika, Shimona Mendiluze, spalonego na stosie w londyńskim Tower w 1646 roku. Śledząc poczynania  naszego bohatera, który jest  synem   znanego i wpływowego  polityka amerykańskiego,  trafiamy do zniszczonej II wojną światową Europy.

W księdze ukryta jest mapa wskazująca  Hiszpanię, Francję, Niemcy i jeszcze jedno miejsce, które zostało opisane na ostatniej stronie, niestety wyrwanej. W jednym ze wskazanych na mapie tajemniczych miejsc miał być ukryty eliksir wiecznego życia. August wyrusza więc  w niebezpieczną podróż. Śledzony przez szpiegów i agentów tajnych służb próbuje ustrzec mapę przez zakusami licznych wrogów, którzy znalezisko chcieliby wykorzystać dla swoich celów. Podczas tej niezwykłej wyprawy przemierza kraje, przekracza granice państwowe i wpada w wir wydarzeń rozgrywających się  w powojennej  Europie. Mapa doprowadzi go jednak  w inne miejsce niż zakładała: do labiryntów, które mają moc odmieniania biegu świata…

 Chcąc za wszelką cenę  rozwiązać zagadkę z przeszłości, August musi dokończyć ryzykowną wyprawę, rozszyfrować starożytne inskrypcje, rozwikłać kabalistyczne przepowiednie, odkryć sekret sprzed trzech tysięcy lat i unieszkodliwić międzynarodowy spisek zanim tajemnica wpadnie w niepowołane ręce, a on sam  dostanie się w ręce  płatnego zabójcy.

Podsumowując: ponad 600 stron doskonałej lektury trzymającej czytelnika w napięciu, jak u  największych mistrzów tego gatunku

Ewa Trzcińska