Rower to doskonały wynalazek, dzięki któremu można wspólnie odkrywać świat, jednocześnie pokonując kilometry. Daje dużą swobodę w podróżowaniu i radość z bliskiego kontaktu z przyrodą. Od 30 lipca do 10 sierpnia 2012r. Monika Oksza Strzelecka z 3,5-letnią córką Jaśminą przemierza trasę wzdłuż Bałtyku, od Świnoujścia po Hel, łącznie ok. 475 km. Nie o odległość i czas chodzi w tej wyprawie - celem jest już sama droga. Wyprawa ma być dla nas treningiem uważności, odkrywaniem uroku „bycia w drodze” z przysłowiowym wiatrem we włosach. Mama chce w podróży uczyć dziecko wrażliwości, otwartości do świata, dbania o ekologię oraz miłości do jazdy na rowerze. Pokazać też, że każdy cyklista musi się wykazać również siłą charakteru -  pokonywać swoje słabości i radzić sobie z trudnościami (chociażby takiej natury jak przebita dętka, nieprzejezdna trasa czy niesprzyjająca pogoda). Podczas podróży dziewczyny bedą razem pisać bajkę inspirowaną rowerową przygodą, szukać atrakcji w nadmorskich miejscowościach, ciekawych wydarzeń i ludzi.  Właśnie tę pasję, radość z odkrywania świata z perspektywy dwóch kółek oraz przekonanie, że każdy dzień może być przygodą, Monika Oksza Strzelecka przekazać swojej córeczce.

Wyprawa wpisuje się również w projekt „ROWEREM PRZEZ POLSKĘ” realizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w ramach Roku Turystyki Rowerowej, jakim ogłoszono rok 2012.  Jednym z jego celów jest przeprowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnej pod hasłem „Bezpiecznie na rowerze” promującej bezpieczną jazdę na rowerze w kasku, z odblaskowymi elementami stroju rowerzysty lub w kamizelkach odblaskowych.

Monika Oksza Strzelecka - 34 lata, z wykształcenia filolog o specjalności teatrologicznej, z zamiłowania podróżniczka. Odkąd wyruszyła „na poważnie” w świat, wciąż obmyśla nowe scenariusze wypraw.

Jaśmina Oksza Strzelecka - 3,5 lata, wagabunda właściwie już od urodzenia – gdy miała niespełna 2 miesiące zwiedziła z rodzicami kamperem Australię. Razem zdobyli m.in. Górę Kościuszki, odkrytą przez Pawła Edmunda Strzeleckiego. Śladami tego podróżnika jeżdżą po całym świecie w ramach projektu Strzelecki World Odyssey.

Bieżąca relacja z wyprawy www.strzelecki.org/dziennik/mama-i-ja/ .