Mead jest sztucznym jeziorem, które znajduje się na pograniczu dwóch stanów: Nevady i Arizony. Jest jednym z największych zbiorników wodnych w Stanach Zjednoczonych.

Zajmuje powierzchnię 640 km² i powstał w latach 1931–1936. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na zachód znajduje się Las Vegas, "miasto grzechu", które słynie z imprez i hazardu.

Zwłoki w beczce leżały w jeziorze od ponad 30 lat

Ze względu na coraz bardziej dotkliwą suszę, od dwóch dekad poziom wody w jeziorze Mead drastycznie spada. Na początku maja obniżył się tak bardzo, że ze zbiornika wyłoniła się metalowa beczka, w której znajdowały się ludzkie zwłoki. Na miejsce od razu przybyły odpowiednie służby. Okazało się, że ciało leżało na dnie od ok. 30 lat.

Odnalazł je turysta, który spędzał niedzielne popołudnie nad jeziorem. Świadek zeznał, że dostrzegł w środku szczątki człowieka, ponieważ beczka była już mocno skorodowana. Śledczy, którzy zajęli się tą sprawą, poinformowali, że osoba ta była najprawdopodobniej ofiarą morderstwa. Sekcja zwłok wykazała, że człowiek zmarł w wyniku rany postrzałowej.

Kilka dni później, kiedy poziom wody wciąż się obniżał, odnaleziono kolejne ludzkie zwłoki

Policja z Las Vegas przekazała w komunikacie, że śledztwo jest w tej chwili w toku. Funkcjonariusze uważają, że ofiara została zamordowana w połowie lat siedemdziesiątych. Wskazuje na to m.in. odzież i obuwie, które ten człowiek miał na sobie.

Ray Spencer, detektyw, który zajmuje się tą sprawą, powiedział, że spodziewa się, że jeżeli poziom wody wciąż będzie się obniżał, możemy znaleźć więcej ciał.

Nie pomylił się. Niecały tydzień później, kiedy poziom wody nieustannie się obniżał, odnaleziono kolejne zwłoki. Lekarze sądowi próbują ustalić przyczyny śmierci tego nieszczęśnika.

Według wstępnej analizy nie ma dowodów na to, że to kolejna osoba, która zmarła w wyniku „gangsterskich porachunków”. Ludzkie kości odnalazły dwie siostry, które pływały łódką po jeziorze. W pewnym momencie zeszły na osłoniętą przez suszę ławicę. Znalazły tam fragmenty czaszki.

– Nie wiemy, co jeszcze znajdziemy w tym zbiorniku – mówi Oscar Goodman, były burmistrz Las Vegas. – Wygląda na to, że Mead może być „wygodnym” miejscem na pozbywanie się ciał – dodaje Goodman.

Poziom wody w jeziorze Mead jest najgorszy od ponad trzech dekad

Woda z jeziora Mead zaopatruje ponad 40 milionów ludzi w siedmiu stanach, m.in. Kalifornię i Nevadę oraz północny Meksyk. Zmiany klimatyczne sprawiają, że poziom wody wciąż spada. Według NASA Earth Observatory region ten zmaga się z najgorszą suszą od ponad 1000 lat. Naukowcy szacują, że intensywność suszy w 40% spowodowana jest przez globalne ocieplenie.

Jezioro Mead zmaga się z rekordową suszą. Poziom wody jest najniższy od 30 lat, fot. Getty Images

W 2020 roku Mead osiągnęło zaledwie 35% swojej całkowitej pojemności. W 2021 roku rząd USA po raz pierwszy w historii ogłosił niedobór wody w rzece Kolorado. Doprowadziło to do obowiązkowych cięć zużycia wody w stanach na południowym zachodzie kraju. 9 maja tego roku poziom wody w jeziorze był najniższy od 30 lat. Eksperci szacują, że wody wciąż będzie ubywać, a co za tym idzie, ludność będzie zmagała się z jej regularnymi niedoborami.

Źródło: CNN.