Weekend majowy rozpoczął w biurach podróży sezon letni, który potrwa do końca października. Trwa gorący okres planowania wakacji. Choć nadal wyjazdy zagraniczne cechuje sezonowość i najpopularniejszymi miesiącami urlopowymi pozostają lipiec i sierpień, coraz więcej osób docenia wypoczynek przed sezonem. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku biuro podróży Neckermann notuje 16% wzrost liczby klientów wybierających maj i czerwiec na wakacje.

 - Atutem wakacji o tej porze jest przede wszystkim cena, która może być niższa od tej w szczycie sezonu nawet o 25-30% - mówi Tomasz Pędzik, dyrektor produktu Neckermann Polska. - Z racji tego, że wyjazdy w maju czy na początku czerwcu nie są jeszcze u nas tak popularne jak np. na rynkach zachodnich, klienci częściej też mogą też liczyć na atrakcyjną ofertę last minute - dodaje.

Na atrakcyjność ceny wpływają też dodatkowe przedsezonowe bonusy. Na przykład niektóre hotele nie pobierają opłat za pokoje 1-osobowe, inne w cenie dwóch posiłków oferują all inclusive. W tym czasie częściej też można znaleźć atrakcyjne promocje. W tym roku  dodatkowym motywem wyjazdu o tej porze roku może też być kapryśna pogoda w Polsce. Ciepły klimat na południu Europy z temperaturami przekraczającymi 25 stopni sprzyja wypoczynkowi i to zarówno jego aktywnym formom, jak i korzystaniu z uroków plażowania.  Niższe iż w szczycie sezonu temperatury powodują, iż chętniej wyjeżdżają w tym okresie rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze. Jest ciepło, słonecznie a w ulubionych miejscach wypoczynku Polaków takich jak wyspy greckie czy Turcja temperatura wody może przekraczać 20 stopni. Ze względu na mniejszą ilość turystów w kurortach, łatwiej dotrzeć też do wszystkich turystycznych atrakcji.   
Ile będą nas kosztować wakacje przed sezonem? Tygodniowy wypoczynek w Turcji w hotelu 4-gwiazdkowym z wyżywieniem all inclusive można spędzić już za 1440 zł/os, w Egipcie z pobytem w 5-gwiazdkowym hotelu już za 1549 zł/os. Za tygodniowy pobyt z dwoma posiłkami na Majorce zapłacimy 1499 zł/os a w Tunezji: 1213 zł/os. Atrakcyjne cenowo są także Wyspy Kanaryjskie: 7-dniowe wakacje w hotelu o średnim standardzie na Teneryfie z dwoma posiłkami można spędzić już za 1726 zł/os.
Tańsze są także oferty z własnym dojazdem. Na tygodniowe wakacje do Chorwacji z pobytem w 4-gwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami można wybrać się już za 999 zł/os a do Toskanii 1296 zł/os. Tygodniowy pobyt w zbliżonym standardzie w Rumunii to koszt już od 549 zł/os, natomiast w Czarnogórze z wyżywieniem all inclusive 835 zł/os.