Kosmos pod powierzchnią wody

Fotografia podwodna zabiera nas w podróż do niezwykłego makrokosmosu morskich stworzeń. Niedostępny ot tak świat odsłania przed nami swoje tajemnice, a najlepsi światowi fotografowie pokazują nam go tak, że obraz nieraz bawi, nieraz zaskakuje, by chwilę później dać do myślenia i uświadomić, jak nasze codzienne decyzje wpływają (nomen omen) na świat pod ukryty pod powierzchnią wody.

Te perełki wyławiane są w międzynarodowym konkursie Underwater Photographer of the Year. W tegorocznej edycji fotografowie z 70 krajów nadesłali ponad 5500 zdjęć. Nagrody przyznano w 7 kategoriach, w tym w kategorii specjalnej – ”Marine Conservation Photographer of the Year 2020” - mającej na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska.

Laureatem nagrody głównej i zdobywcą  tytułu Underwater Photographer of the Year 2020 został Greg Lecoeur. Zwycięstwo przyniosło mu zdjęcie ”Frozen Mobile Home”. Francuski fotograf wykonał je podczas wyprawy na Antarktydę, gdzie badał ukryty pod wodą fragment lodowca - jak się okazało - zamieszkany przez foki. Jury było przekonane, że Lecoeur jest niekwestionowanym zwycięzcą, a nagrodzone zdjęcie łączy w sobie to, co w fotografii najpiękniejsze: grę świateł i kolorów z przemyślaną kompozycją.

Więcej: underwaterphotographeroftheyear.com

 


Fot. Greg Lecoeur/Upy 2020

 


Fot. Nicholas Moore/UPY 2020