Gorzkowska ma zamiar wspiąć się na K2  (8 611 m n.p.m.) w ramach wyprawy InPost K2 Winter 2020-2021. 19 grudnia zamieściła na Instagramie wiadomość, że dotarła do Skardu w Pakistanie. „Za mną najpiękniejszy lot w życiu. Jestem niesamowicie wdzięczna za to, że jestem tu gdzie jestem i wiem, że czeka mnie przygoda życia” – napisała. 

Po przejeździe do Askole, Gorzkowską czeka 100-kilometrowy trekking do bazy pod K2, usytuowanej na wysokości 5 000 m n.p.m. Jak podają media, akcja górska rozpocznie się najpewniej na początku stycznia. Najpierw himalaistka oraz towarzyszący jej Szerpowie muszą się zaklimatyzować do nowych warunków. 

 

 

Gorzkowska zapowiedziała, że przy sprzyjających warunkach pogodowych atak szczytowy powinna przeprowadzić w połowie lutego. 

– Wyprawa na K2 to ogromne przedsięwzięcie sportowe, ale też logistyczne. Moje dotychczasowe ekspedycje kończyły się sukcesem – wiem, że czeka mnie zupełnie nowe wyzwanie, łączące elementy wspinaczki wysokogórskiej i zimowej eksploracji – mówiła lekkoatletka przed wylotem do Pakistanu.

– Jestem przygotowana jak nigdy wcześniej i mam dopracowany każdy szczegół ekwipunku, tak by był przystosowany do ekstremalnie niskich temperatur. Mój wylot do Pakistanu poprzedziły miesiące ciężkich treningów. Pracowałam nad wydolnością, wytrzymałością, odpornością na zimno, ale też siłą ogólną i techniką wspinaczkową – dodała.

Jak przyznała w jednym z wywiadów, decyzję o wejściu na K2 podjęła „dość spontanicznie”, w październiku, więc na przygotowania miała około ośmiu tygodni. 

Najmłodsza Polka na Evereście

Magdalena Gorzkowska jest byłą zawodową lekkoatletką, a wspina się od 2016 roku. 28-latka zdobyła już m.in. szczyty Mont Blanc, Aconcagua, Kilimandżaro oraz jako najmłodsza Polka w historii – Mount Everest (17 maja 2018, w wieku zaledwie 26 lat i 17 dni). 18 maja 2019 jako pierwsza Polka zdobyła Makalu bez wspomagania tlenem. 27 września 2019 zdobyła szczyt Manaslu. Także na K2 zamierza wejść bez użycia tlenu. 

We wspinaczce Polce będą towarzyszyć dwaj Szerpowie (z jednym z nich Gorzkowska już się wspinała), a także reporter Oswald Rodrigo Pereira, który trzy lata temu relacjonował polską narodową wyprawę na K2 oraz ma doświadczenie we wspinaczce. 

Cała ekipa wejdzie w skład dużej wyprawy organizowanej przez agencję Seven Summits Trek, która ma zgromadzić łącznie 45 osób. W tej grupie znajdzie się też inny Polak – Waldemar Kowalewski. 

Agencja ma być odpowiedzialna za poręczowanie góry. – Będzie to duże odciążenie, naszym zadaniem będzie tylko wspinaczka, inaczej niż na ostatniej polskiej wyprawie, gdzie chłopaki sami poręczowali. Zresztą wszystkie ekipy, które w tym roku będą działały na K2, będą korzystać z tego ułatwienia – wyjaśnia Gorzkowska.

Zespół będzie się wspinał drogą klasyczną, która wiedzie przez Żebro Abruzzi. 

 

 

Oprócz licznego zespołu pod wodzą Seven Summits Trek, próbę zimowego wejścia na K2 w tym sezonie zapowiedział też Nirmal Purja – były komandos znany z tego, że w 2019 roku w ciągu zaledwie 189 dni zdobył 14 ośmiotysięczników.