Szacuje się, że te prastare pająki liczą sobie mniej więcej 99 milionów lat. Mają niezwykle długie wypustki, które rozciągają się od górnej skorupy albo pancerza, oraz zęby w kształcie rogu. 
 

Ten wymarły już pająk, znaleziony w kawałku bursztynu, został dodany do rodziny Tetrablemmidae, do której należy cała gama malutkich, mocno uzbrojonych pająków mieszkających w regionach tropikalnych lub subtropikalnych, głównie na półkuli południowej. 
 

Naukowcy nazwali ten gatunek Electroblemma bifida – nazwa częściowo odnosi się do charakterystycznej podwójnie rozdzielonej końcówki na końcu pancerza. 
 

- To wyjątkowo dziwna forma tej rodziny opancerzonych pająków – twierdzi Paul Selden, paleontolog bezkręgowców na Uniwersytecie Kansas, którego zespół opisał ten nowy gatunek w artykule opublikowanym online w czerwcowym wydaniu czasopisma Cretaceous research. 
 

Wysoko osadzone oczy?
 

Pomimo iż pancerz ochronny jest relatywnie powszechny wśród żyjących członków tej samej rodziny – twierdzi Selden – jego rozmiar u tego gatunku jest wyjątkowo duży, nawet porównując  do dzisiejszych standardów.
 

Choć wystająca część pancerza rozrasta się na końcu i ma cztery boki, Selden wierzy, że na niej osadzone były oczy pająka, choć nie widać tego w badanym okazie.
 

Erin Saupe, paleobiolog na Uniwersytecie Yale nie był zaangażowany w badania, ale zgadza się z tą oceną i dodaje, że współczesny członek rodziny Tetrablemmidae ma oczy usadowione w podobnym miejscu. 
 

Z kolei zęby w przekonaniu Seldena są cechą seksualną, która umożliwia samcom i samicom tego gatunku wzajemne rozpoznawanie się. Choć inne samce należące do tej samej rodziny również posiadają zęby w kształcie rogu, nowy gatunek wyróżnia się odnogami na końcach. Zęby mogą być też używane do obrony i polowań. 
 

Polowanie na skamieliny
 

Nowo odkryte gatunki są zatopione w birmańskim bursztynie, pochodzącym z Doliny Hukawng w północnej Birmie.
 

Ten bursztyn jest stosowany od ponad 2000 lat w rzeźbiarstwie i innych sztukach – informuje Ryan McKellar, kustosz paleontologii bezkręgowców w Royal Saskatchewan Museum.  Przez ostatnie 20 lat kopalnie w Dolinie Hukawng  stały się największym źródłem skamielin insektów i pajęczaków z okresu kredy, do dzisiaj wydobyto prawie 10 ton materiału. 
 

Selden wszedł w posiadanie nowego okazu pająka dzięki współautorowi badania Weiwei Zhangowi, który jest kolekcjonerem birmańskiego bursztynu. Okazy obecnie znajdują się na Capital Normal University w Pekinie, ale ostatecznie zostaną przekazane do Three Gorges Entomological Museum w chińskim Chongqing.
 

Okazy znalezione w birmańskim bursztynie pomagają w zrozumieniu zróżnicowania biologicznego, roślinności i klimatu w późnym okresie kredy. 
 

- Skamieliny są oknem do przeszłości i pozwalają zrozumieć czas i sposób dywersyfikacji życia na Ziemi – podsumowuje Saupe w e-mailu. – Poprzez studiowanie skamielin możemy sobie wyobrazić, skąd pewne grupy pochodzą i jak zmieniały się na przestrzeni czasu. 
 

Przykładowo naukowcy wiedzą, że dzisiejsze opancerzone pająki chronią się przed osami, które na nie polują – wyjaśnia Selden. Jeśli takie osy znajdziemy w bursztynie birmańskim – dodaje – będziemy mieć dowód, że podobne stosunki między drapieżnikiem i ofiarą panowały już sto milionów lat temu.
 

Tekst: Aaron Sidder

Źródło: National Geographic News
 

 


Pomóżmy mieszkańcom Nepalu odzyskać normalne życie po trzęsieniu ziemi. Rok temu kataklizm zniszczył ten kraj, UNICEF zorganizował akcję pomocy dla Nepalczyków, w którą włączył się Robert Lewandowski! Dołączcie i wy!