Niemiecki przewoźnik na razie nie podał dokładnej listy wszystkich odwołanych połączeń. Poinformował jednak, że ograniczenia w lotach wchodzą w życie już 6 marca.

Od 8 marca przynajmniej do końca miesiąca odwołane zostają wszystkie loty Lufthansy do Tel Awiwu i Ejlatu. Zawieszenie połączeń z Izraelem podyktowane jest wprowadzonymi w tym kraju obostrzeniami dla przyjezdnych. Nowe przepisy pozwalają zatrzymać na lotnisku podróżnych, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni odwiedzali rejony zagrożone epidemią koronawirusa. W takiej sytuacji przewoźnik zostaje zobowiązany do zabrania pasażera z powrotem do kraju.

Na liście odwołanych lotów znajdują się także połączenia z wieloma europejskimi krajami, m.in. Polską, Wielką Brytanią, Hiszpanią, Portugalią, Rosją, Francją itd.

Do 24 kwietnia z kolei odwołano większość połączeń z Hongkongiem i Seulem.

Odwołano też część krajowych połączeń.

 

Zmiana i odwołanie rezerwacji

Lufthansa w specjalnym komunikacie prasowym poinformowała o wprowadzeniu możliwości zmiany rezerwacji bez ponoszenia dodatkowych opłat. 

"Linie lotnicze należące do Lufthansa Group odstąpią od opłat za zmianę rezerwacji biletów zakupionych od dzisiaj do 31 marca 2020 r. Pasażerowie będę mieli możliwość jednorazowej zmiany terminu podróży na dowolną datę przed 31 grudnia 2020 roku – niezależnie od tego, jaki bilet kupili" – czytamy w komunikacie. 

"Zwolnienie z opłaty za zmianę rezerwacji dotyczy także biletów, które zostały zakupione przed 5 marca, o ile podróż rozpocznie się przed 30 kwietnia" – podaje Lufthansa.

W obu powyższych wypadkach pasażerowie nie mogą zmienić miejsca wylotu ani lotniska docelowego. Jeśli wybrana klasa podróży nie będzie już dostępna, różnica w cenie biletu musi zostać dopłacona. Zmiana rezerwacji musi zostać przeprowadzona przed datą podróży.

 

Epidemia wstrzymuje ruch

Z niewielkim ruchem turystycznym spowodowanym obawami przed koronawirusem zmagają się linie lotnicze na całym świecie. Wcześniej informowaliśmy już o ograniczeniach, jakie wprowadziła linia WizzAir.

Także polski LOT poinformował o zawieszeniu części połączeń, m.in. na trasie Warszawa-Pekin (do 25 kwietnia) oraz Budapeszt-Seul (do 8 kwietnia). Ograniczono także połączenia z Włochami.

– W związku rozprzestrzenianiem się koronawirusa 2019-nCoV i mniejszym zainteresowaniem podróżami zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT podjął decyzje o tymczasowej optymalizacji siatki połączeń na wybranych kierunkach – mówi rzecznik LOT Michał Czernicki.

Przypominamy, że zgodnie z komunikatem Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla podróżujących z powodu epidemii koronawirusa nie zaleca się podróżowania do: Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii. „W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich” – czytamy w komunikacie.

 

Katarzyna Grzelak

 

Więcej na temat tego, jak koronawirus odbił się na światowej turystyce przeczytasz tu: Prawie nikt nie chce dziś zwiedzać Rzymu czy Wenecji. Jak koronawirus uderzył w globalną turystykę?